Nowy numer 13/2024 Archiwum

Nowe sanktuarium w diecezji legnickiej przejdź do galerii

Biskup legnicki ogłosił powstanie sanktuarium Męki Pańskiej w Tyńcu Legnickim.

W sobotę 13 kwietnia br. w kościele pw. Męki Pańskiej w Tyńcu Legnickim (filia parafii pw. św. Łukasza w Rui) odbyła się uroczystość podniesienia miejscowego kościoła do rangi sanktuarium lokalnego diecezji legnickiej. Wydarzenie poprzedziła pielgrzymka w formie Drogi Krzyżowej z Prochowic, w której wzięło udział około 100 osób.

W imieniu obecnego biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego dekret ustanawiający sanktuarium odczytał jego sekretarz ks. Łukasz Misiak. Padły w nim m.in. takie słowa: (...) jest zatem obowiązkiem przepowiadającego Kościoła głosić krzyż Chrystusa jako znak powszechnej miłości Boga i źródło wszelkiej łaski. Ponosząc śmierć za nas wszystkich, grzeszników, poucza swoim przykładem, że należy dźwigać także ten krzyż, który ciało i świat nakładają na barki poszukującym pokoju i sprawiedliwości. Mając na względzie naukę Świętego Soboru i biorąc pod uwagę prośbę proboszcza parafii, i uwzględniając duchowy pożytek ożywiania kultu relikwii Męki Pańskiej, który przyczynia się w wyjątkowy sposób do oddawania czci Chrystusowi ukrzyżowanemu (...), ustanawiamy lokalne sanktuarium Męki Pańskiej (...).

Powstanie sanktuarium wiąże się z przywiezieniem z Niemiec krzyża, w którym znajdowały się trzy relikwie Męki Pańskiej: fragment Korony Cierniowej, fragment Purpury oraz fragment Krzyża Świętego. Zostały one przywiezione z Kolonii z domu generalnego jednego ze zgromadzeń - cellitynek.

Do relikwii męki Pańskiej zalicza się fragmenty Krzyża Świętego, purpurową tunikę okrywającą Jezusa podczas męki, kielich zwany Świętym Graalem, włócznię, którą przebito bok Jezusa, gwoździe, którymi Go przybito, Całun Turyński, chustę św. Weroniki, chustę z Manoppello, sudarion z Oviedo oraz tunikę z Argenteuil. Wśród relikwii pasyjnych wymienia się także Kolumnę Biczowania, Włócznię Przeznaczenia czy Święte Schody.

Na mocy dekretu biskupa legnickiego w nowym sanktuarium będzie można uzyskać odpust zupełny w Niedzielę Męki Pańskiej, raz w roku w innym dniu nawiedzenia świątyni - pielgrzymując pojedynczo albo w każdym innym dniu, będąc z pielgrzymką grupową.

Kliknij: Będzie sanktuarium w Tyńcu Legnickim

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy