Nowy numer 13/2024 Archiwum

Rozumiem, umiem, pomagam

Antycukrzycowa kampania społeczno-edukacyjna "Słodka Julka", której główną bohaterką jest chora na cukrzycę ośmioletnia Julia z Kościelca, miała swoją chojnowską odsłonę.

Uczniowie chojnowskiej podstawówki zobaczyli film o życiu ich rówieśniczki z niedalekiego Kościelca k. Legnicy. Zdrowie Julki zależy od ciągłej kontroli badania poziomu glukozy we krwi. Tu bardzo zaangażowana jest cała szkoła w Krotoszycach, bo właśnie na terenie tej gminy leży Kościelec. 

Nauczyciele i uczniowie wspierają Julię, a swoją troską pokazują, jak ważna jest życzliwość dla osób chorych i cierpiących. Ale nie tylko oni. Dzięki pracownikom Miedziowego Centrum Zdrowia w Lubinie powstał program „Słodka Julka”.

Akcja ma na celu m. in. profilaktykę, edukację i leczenie choroby, na którą cierpi co jedenasta osoba w kraju. Program ma także uwrażliwiać społeczności szkolne na różne choroby, a także pokazać, że nie ma ograniczeń w niesieniu pomocy tym, którzy jej potrzebują. 

W projekcie udział bierze 14 miejscowości w regionie, m. in. Przedmoście, Lubin, Prochowice, Rudna, Legnica, Ścinawa i Złotoryja. Rosnący zasięg idei promującej aktywną walkę z cukrzycą przyczynia się nie tylko do przełamywania stereotypów zdrowotnych, ale przede wszystkim popularyzuje postawę: „rozumiem, umiem, pomagam”. 

W ramach spotkania ze „Słodka Julką” uczniowie z chojnowskiej podstawówki wzięli także udział w warsztatach kulinarnych „Rozgryźć Cukrzycę”, zajęciach z udzielania pierwszej pomocy, wykładach związanych ze zdrowym żywieniem i najważniejsze – w badaniach przesiewowych. 

- Przygotowaliśmy część badań profilaktycznych, które mają nam pokazać, czy dzieci są zdrowe, czy nie grozi im cukrzyca. Badaliśmy poziom glukozy we krwi, a także zapraszaliśmy dzieci do zbadania składu ciała - informuje Małgorzata Jaroszewska z MCZ, która razem z Katarzyną Kajdan, Małgorzatą Jaroszewską i Waldemarem Sułkiem z Miedziowego Centrum Zdrowia wymyśliła program „Słodka Julka”. 

Dzieciom najbardziej przypadł do gustu kurs robienia zdrowych kanapek. Te młodsze z zaangażowaniem śledziły kurs pierwszej pomocy, a starsze z zainteresowaniem słuchały wykładów o zdrowym żywieniu. 

Gospodarzem wydarzenia w Chojnowie była Anna Denisiak, wicedyrektor SP4 w Chojnowie. W spotkaniu wzięli także udział przedstawiciele samorządu, służby zdrowia oraz organizacji sportowych, wśród nich m. in. Jan Serkies burmistrz Chojnowa i Andrzej Pyrz - wójt Gminy Chojnów, Waldemar Sułek, wiceprezes Miedziowego Centrum Zdrowia, dr Katarzyna Kajdan, prezes fundacji Samodzielne.pl, oraz Maria Kajdan - prezes Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Legnicy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy