Nowy numer 13/2024 Archiwum

Umieć rozpoznać powołanie

- Dlaczego jestem w ruchu oazowym? Bo to mi pozwala dostrzec rzeczy, o których wcześniej nie miałam pojęcia. Przeżyć życie głębiej i radośniej - mówi Gabriela Gryglicka z Koskowic.

Ponad 230 uczestników miał jeleniogórski Diecezjalny Dzień Wspólnoty Ruchu Światło-Życie. W Szkole Podstawowej im. Fryderyka Szopena, a później w kościele parafii pw. św. Wojciecha spotkali się członkowie obu jego gałęzi: Domowego Kościoła oraz oazy.

Jak wyjaśnia ks. Krzysztof Czerwiński, rejonowy moderator Ruchu Światło-Życie w Jeleniej Górze, Dzień Wspólnoty był próbą podsumowania oaz rekolekcyjnych, które odbywały się latem. Był także okazją do wygłoszenia i wysłuchania świadectw. 

- Jest taki zwyczaj, że z każdej z oaz, które są organizowane przez naszą diecezję, jedna para bądź jedna młoda osoba głosi świadectwo. W naszym przypadku to było sześć osób, po jednej z każdej wspólnoty - wyjaśnia ks. Czerwiński.

W spotkaniu wzięła udział spora grupa młodzieży ze wszystkich stron diecezji. Wśród nich Gabriela z Koskowic, Dorota z Jeleniej Góry i Małgorzata z Grzybian. Wszystkie znają się od dawna, wszystkie należą do swoich parafialnych oaz, w których, jak twierdzą, znalazły to, czego szukały.

- Mnie się podoba częstotliwość spotkań. Wcześniej byłam w harcerstwie, ale tam spotykaliśmy się zbyt rzadko. Tu łatwiej się wciągnąć, a trudniej obejść bez koleżanek i kolegów, z którymi modlimy się i wspólnie spędzamy czas - mówi Dorota.

Oprócz Mszy św., głównego punktu sobotniego (29 sierpnia) spotkania, w programie powakacyjnego Diecezjalnego Dnia Wspólnoty znalazły się także spotkania w grupach, podczas którego zastanawiano się wspólnie, czym jest powołanie, co pomaga, a co przeszkadza w jego rozpoznaniu, oraz czy powołanie to kwestia przyszłości, czy raczej zadanie, jakie Bóg stawia przed nami już teraz.

Obecny na spotkania ks. dr Jacek Woleński, diecezjalny moderator Ruchu Światło-Życie, przypomniał, że temu tematowi poświęcona była także konferencja wygłoszona przez ordynariusza legnickiego, bp. Zbigniewa Kiernikowskiego.

- Rozpoznanie powołania to jeden z kluczowych elementów życia chrześcijanina. Bowiem formuła Ruchu Światło-Życie opiera się na trzech filarach: życie słowem Bożym, później grupa dzielenia się, a trzeci filar to oaza wakacyjna jako coś istotnego do duchowego wzrostu, do duchowej formacji. To nas ukierunkowuje na rok formacji, którego pierwszy element dotyczy rozpoznania drogi. A jest to biblijna droga powołania - zaznaczał.

I dodał, że spotkanie w Jeleniej Górze było także okazją podzielenia się świadectwem wiary, zwłaszcza dla tych, którzy nie mogli wziąć udziału w wakacyjnych rekolekcjach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy