Nowy numer 13/2024 Archiwum

Konferencja Jadwiżańska w Legnicy

- Tłem dla pojawienia się tego pięknego kwiatu jakim była postać św. Jadwigi, było dworskie środowisko arystokratyczne. Księżna ozdabiała je swoją świętością - mówiono podczas Konferencji Jadwiżańskiej.

Dr Anna Sutowicz, badaczka dziejów średniowiecza w Polsce, historyk sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim, swoje wystąpienie poświęciła w całości kręgowi rodzinnemu świętej, na podstawie tzw. Kodeksu Trzebnickiego. Jak mówiła, źródeł na ten temat jest wiele, lecz każde z nich inaczej przedstawia postać księżnej na tle średniowiecznych realiów epoki.

- Najwięcej informacji na ten temat znajdziemy w „Traktacie Genealogicznym” kodeksu. Jego autor nie wie co prawda nic o męskich przodkach Jadwigi, z wyjątkiem informacji o ojcu, Bertoldzie, ale daje sporo informacji o rodzinnym życiu przyszłej świętej.

Dowiadujemy się stamtąd m. in., że dla swych współczesnych księżna Jadwiga była w pierwszym rzędzie nie tą, która dziedziczy cechy po przodkach, ale która „pouczona przez Ducha Świętego” przerasta swoje otoczenie i całe środowisko - mówiła dr Anna Sutowicz.

Konferencję Jadwiżańską zorganizowano z okazji przypadającego w tym roku 750-lecia kanonizacji św. Jadwigi Śląskiej. W auli Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy swoje wystąpienia mieli historycy zawodowo zajmujący się bezpośrednio lub pośrednio tematyką związaną z życiem i duchowością św. Jadwigi Śląskiej, matki Henryka I Pobożnego i żony Henryka Brodatego.

Obok prelekcji dr Sutowicz (Krąg rodzinny św. Jadwigi Śląskiej w tzw. Kodeksie Trzebnickim z pocz. XIV w.) swoje wystąpienia mieli ks. prof. dr hab. Stanisław Araszczuk (Przymioty duchowości św. Jadwigi Śląskiej w świetle bulli kanonizacyjnej), ks. dr Stanisław Szupieńko (Św. Jadwiga Śląska w sztuce śląskiej na obszarze diecezji legnickiej) oraz dr hab. Wojciech Mrozowicz.

Podczas konferencji mówiono także o tym, że żywot św. Jadwigi był jednym z pierwszych na świecie, który doczekał się wersji w języku narodowym, w tym przypadku czeskim a później niemieckim.

Konferencja była także okazją do przypomnienia postaci syna św. Jadwigi - księcia Henryka Pobożnego i jego męczeńskiej śmierci za wiarę chrześcijańską na polu bitewnym pod Legnicą w 1241 r.

Spotkanie poprzedziła Msza św. w kaplicy seminaryjnej. Eucharystii przewodniczył bp Stefan Cichy, biskup senior diecezji legnickiej. Konferencję jadwiżańską w auli legnickiego WSD zorganizowali wspólnie Diecezja Legnicka, Wyższe Seminarium Duchowne, Duszpasterstwo Ludzi Pracy '90 oraz Bractwo Henryka Pobożnego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy