Nowy Numer 16/2024 Archiwum

800 lat złotoryjskich kościołów

Należał do katolików, protestantów i starokatolików. Był tu lazaret, magazyn budowlany i skład kościelnych sprzętów. O świątyni pw. św. Mikołaja opowiadał Roman Gorzkowski.

W tym roku przypada okrągła rocznica zbudowania w Złotoryi kościoła pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny oraz kościoła pw. św. Mikołaja. Z tej okazji przygotowano cykl kilkunastu wykładów o historii obu świątyń.

Jeden z nich odbył się w klasztorze franciszkanów przy parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej. Wykład przygotował i poprowadził Roman Gorzkowski, znany złotoryjski regionalista, historyk i społecznik, autor wielu artykułów i książek o tym mieście, współautor monografii o Złotoryi.

Prelekcja obejmowała dzieje kościoła pw. św. Mikołaja, bogato ilustrowane przeźroczami i barwnymi anegdotami o tym miejscu. R. Gorzkowski mówił m. in. o burzliwych momentach w historii kościoła, nierozerwalnie związanych z tym, co działo się wówczas w mieście.

- Choćby epidemia zarazy z 1553 r. czy obecność w mieście wojsk napoleońskich odcisnęło swoje piętna na dziejach kościoła. Pamiątką po pierwszym wydarzeniu jest w mieście Skwer Siedmiu Mieszczan, bo według przekazów tylu mężczyzn przeżyło zarazę. Wspomnieniem po wojnach napoleońskich są informacje o założeniu w kościele św. Mikołaja szpitala wojskowego - mówił na wykładzie Roman Gorzkowski.

Kościół od początku istnienia otoczony był cmentarzem. dziś także stanowi jego centrum. Przez lata przechodził z rąk katolickich w protestanckie. Po pożarze w XIX w. gruntownie go przebudowano. Po wojnie był przez kilka lat własnością Kościoła Polskokatolickiego. Odzyskany przez katolików w latach 50. ub. wieku.

W prelekcjach nt. obu świątyń zbudowanych w 1217 r. (sic!) biorą udział mieszkańcy Złotoryi, zarówno osoby starsze jak i młodzież. Do tej grupy należą Maja, Klaudia i Olimpia, gimnazjalistki z Zespołu Szkół Miejskich.

- Ta historia bardzo nas interesuje. To bardzo ciekawe, co opowiada pan Gorzkowski. Uważamy, że każdy powinien tu być i dowiedzieć się, jak niezwykłe i stare są to kościoły i jakie opowieści się z nimi wiążą - uważają dziewczęta.

Wykłady dotyczące dziejów obu świątyń będą się odbywały przez cały rok - część w kościele pw. Narodzenie NMP na rynku, część w klasztorze oo. franciszkanów przy ul. Klasztornej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy