Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Kultura w przedziale

Czy savoir-vivre znajdzie wkrótce zastosowanie w pociągach PKP Intercity? Wszystko na to wskazuje. Do niedzieli trwają w tej sprawie konsultacje społeczne. Już napłynęło ponad 3 tys. wniosków.

Czym jest savoir-vivre w podróży i jakie zachowania mogą irytować naszych współpodróżnych? Na te pytania odpowiadają podróżni, którzy biorą udział w akcji przygotowanej przez PKP Intercity.

O tym, jak powinna przebiegać komfortowa podróż i czym charakteryzuje się „idealny współpasażer” rozmawiano w czasie panelu fokusowego, który jest częścią konsultacji.

- Pociąg to miejsce publiczne. W każdym pociągu spotykają się osoby różniące się między sobą pod względem potrzeb i oczekiwań. A w każdym takim miejscu obowiązują zasady kulturalnego zachowania, o których pasażerowie czasami nie pamiętają - mówi Beata Czemerajda z PKP Intercity.

Jak wyjaśnia osoby zainteresowane akcją upowszechniania savoir-vivre'u w składach Intercity mogą na profilu społecznościowym „PKP Intercity. Pociąg do podróży” określić swoje oczekiwania wobec takiego „kulturalnego pociągu”.

- Akcja wciąż trwa, a juz mamy ponad 3 tys. takich propozycji od pasażerów - informuje B. Czemerajda. Warto przypomnieć, że w składach PKP Intercity, które kursują m.in. pomiędzy stolicą Dolnego Śląska i kurortami w Karkonoszach działają już m.in. Strefy Ciszy, testowane na pokładach składów EIP.

- To właśnie przy okazji wprowadzania tego rozwiązania otrzymaliśmy mnóstwo sygnałów od pasażerów na temat innych zachowań, które nie są pożądane podczas podróży pociągiem. Te uwagi zainspirowały nas do debaty na temat rzeczy, których powinniśmy się wystrzegać podróżując środkami masowego transportu - wyjaśnia ideę konsultacji Beata Czemerajda.

Efektem konsultacji ma być stworzenie kodeksu kulturalnego podróżowania. Jego kodyfikacją zajmie się Adam Jarczyński, ekspert w dziedzinie etykiety.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy