Nowy numer 13/2024 Archiwum

Poznaj bł. Jozafatę

Przez jedną dobę Legnica będzie stacją ogólnoświatowej peregrynacji.

Od wieczora 12 grudnia aż do świętej liturgii w niedzielę 13 grudnia w greckokatolickiej cerkwi w Legnicy będą relikwie oraz ikona bł. Jozafaty Hordaszewskiej, współzałożycielki Zgromadzenia Sióstr Służebnic Niepokalanej Maryi Panny, która została ogłoszona błogosławioną przez papieża św. Jana Pawła II podczas jego pamiętnej wizyty we Lwowie.

Jest to peregrynacja ogólnoświatowa. Ikona wyruszyła z Argentyny, by po drodze odwiedzić m.in. Kanadę, Polskę i Ukrainę.

Te nietypowe odwiedziny mają kilka aspektów. - Po pierwsze chcielibyśmy, żeby została świętą. Do tego potrzebny jest cud za jej pośrednictwem. A po drugie, potrzebujmy świadków, których możemy naśladować, a przez to sami stawać się świętymi. Błogosławiona Jozafata jest bardzo dobrym wzorem - mówi ks. Mirosław Drapała, proboszcz greckokatolickiej parafii pw. Zaśnięcia NMP w Legnicy.

S. Jozafata (1869-1919) starała się wszelkimi sposobami pomagać potrzebującym, polepszyć ich życie. Wiele wycierpiała z powodu oszczerstw, jakie na nią rzucano, i braku zrozumienia. Była też chora na gruźlicę kości. Choroba spowodowała jej przedwczesną śmierć. Pochowano ją w Krystynopolu. W listopadzie 1982 r. jej doczesne szczątki przeniesiono do domu generalnego zgromadzenia w Rzymie. Życie s. Jozafaty wypełniały modlitwa i służba. Kochała Boga i bliźnich, przede wszystkim cierpiących i opuszczonych. Jest przykładem miłości wrażliwej na potrzeby ubogich, chorych i odrzuconych.

Proces beatyfikacyjny rozpoczął się w Rzymie 6 kwietnia 1998 roku. Beatyfikacja odbyła się 27 czerwca 2001 r. we Lwowie, dokonał jej Jan Paweł II.

Obecnie Zgromadzenia Sióstr Służebnic Niepokalanej Marii Panny funkcjonuje w 15 krajach, dzieli się na 7 prowincji i 1 delegaturę. Główny dom zakonny znajduje się w Rzymie, po dwa domy działają we Francji, Anglii i w Niemczech. Wiele sióstr pracuje za oceanem: w Brazylii, Kanadzie, USA i Argentynie. Zajmują się szkolnictwem, publikują podręczniki, prowadzą rekolekcje zajmują się opieką nad chorymi. Ponadto szyją szaty liturgiczne, dbają o wystrój kościołów. W Polsce jest ok. 80 sióstr w 11 domach zakonnych. Przez wiele lat Zgromadzenie Sióstr Służebnic NMP prowadziło Domy Opieki Społecznej na Lubelszczyźnie w Matczynie, Janowie Lubelskim i Chełmie. Prowadzą też Ekumeniczny Dom Pomocy Społecznej w Prałkowcach k. Przemyśla.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy