Nowy numer 13/2024 Archiwum

„Orzeł” wylądował

Jeszcze tej jesieni ma tu pracować 25 osób, głównie młodych. Później – nawet 70. Wyroby lniane z fabryki „Orzeł” w Mysłakowicach powędrują na rynek polski i do krajów Europy Zachodniej.

Zakłady Lniarskie w Mysłakowicach ogłosiły upadłość w lipcu 2010 r. Po przeszło dwóch latach kupiła go w drodze przetargu grupa polskich przedsiębiorców z branży lniarskiej. Jej przedstawiciel, Maciej Cajdler wyjaśnia, że część z nich pochodzi z Dolnego Śląska, część z Malborka. – Wszyscy mamy co najmniej ośmioletnie doświadczenie w tej dziedzinie. Przez jakiś czas byliśmy nawet konkurentami „Orła” – przyznaje.

Jak zapewniają nowi właściciele „Orła”, zakład będzie na wskroś nowoczesną fabryką, produkującą w oparciu o najnowsze technologie i wzornictwo. – Żeby być konkurencyjnym, np. w stosunku do tanich produktów z Dalekiego Wschodu, musimy wykonać skok do przodu. Oprzeć się na wypełnieniu nisz w rynku. Uważam, że „Orzeł” jest do tego doskonale przygotowany – mówi Maciej Cajdler. Zakład będzie produkował m. in. nowe rodzaje tkanin lnianych ale także lniane opatrunki.

Zakład zatrudni kilku fachowców pracujących tutaj przed 2010 r. Resztę kadry będą stanowili pracownicy młodzi. Dla części z nich nowi właściciele zorganizują system szkoleń. – Potencjał tego miejsca tkwi nie tylko w murach fabryki, ale przede wszystkim w ludziach – uważa Maciej Cajdler.

Fabrykę tkanin lniarskich w Mysłakowicach, pod nazwą „Mechanicznych Przędzalni Lniarskich w Górskich Terenach Dolnego Śląska" założono w 1839 r. Jak podają kroniki w październiku 1844 r. czynnych było tu 1840 wrzecion a 20 lat później już – 13300. W Mysłakowicach produkowano tkaniny lniane o czterech szerokościach, tkaniny ścierkowe, płótno pospolite domowe, delikatne tkaniny szare, płótno żaglowe, drelich surowy, drelich w paski kolorowe i ręczniki.

Podczas II wojny światowej uruchomiono tu produkcję wojenną – części do dział przeciwlotniczych i aparatury elektryczne. W listopadzie 1945 r. zakład przejęła polska administracja, nadając mu nazwę „Orzeł”. W 1961 r. „Orzeł” zadebiutował na Targach Poznańskich. W 1966 większość produkcji, jak dziś, sprzedawano do USA, Anglii, Skandynawii, Niemiec i Australii. Zakład zatrudniał wówczas prawie 3 tys. osób.

Obecny kształt zakładu w niewielkim stopniu odbiega od założeń pierwowzoru. Unowocześnieniu uległ park maszynowy, zmodernizowano wydział przędzalni. Obecnie „Orzeł” ma już swoje stoisko na targach mody w Paryżu. Nowi właściciele zapewniają, że zakład będzie też regularnie pojawiał się na Poznańskich Targach Mody. W czerwcu na terenie fabryki organizowany będzie „Lniany festiwal”, z pokazami mody lnianej i kiermaszami.

Obecnie, po upadku zakładów lniarskich w Żyrardowie, mysłakowicki „Orzeł” i „Świat Lnu” w Kamiennej Górze to jedyne w Polsce miejsca, gdzie produkuje się tkaniny z lnu. Oba zakłady leżą na terenie diecezji legnickiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy