Legnica. Błogosławieństwo wdów

Jędrzej Rams Jędrzej Rams

publikacja 03.12.2023 18:25

Aż 8 pań przystąpiło do służby Kościołowi i szczególnego poświęcenia się modlitwie za zbawienie świata.

Legnica. Błogosławieństwo wdów Moment wręczenia krzyża oraz księgi liturgii godzin. Jędrzej Rams /Foto Gość

W I niedzielę Adwentu w legnickiej katedrze pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła odbyła się uroczystość błogosławieństwa wdów. Przystąpiło do niego 8 pań:

  • Teresa Bielawska z parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Legnicy,
  • Regina Olszewska z Pogorzelisk,
  • Jadwiga Gąsiorowska z Chróstnika,
  • Stanisława Gliszczyńska-Matysik ze Szklar Górnych,
  • Halina Chrzanowska z Kowar,
  • Krystyna Kazieczko z Chocianowa,
  • Maria Daukszewicz ze Szklarskiej Poręby,
  • Irena Malinowska z Tymowej.

Obrzęd błogosławieństwa przeprowadził biskup legnicki Andrzej Siemieniewski. On też w homilii przypominał, że wdowy szczególne poświęcone Bogu są obecne zarówno w chrześcijaństwie, a wcześniej w wierze żydowskiej, praktycznie od zawsze.

- Błogosławieństwo wdów to przypomnienie, że są takie niewiasty, które chcą naśladować świątobliwe kobiety z Pisma Świętego. Tamte są pokazywane jako przykład życia poświęconego Bogu. Istnieje nawet księga Starego Testamentu, która opowiada o wdowie Judycie. Spośród wielu pięknych przedstawień wartości życia wdowiego poświęconego Bogu jako ostatnia w starym przymierzu jest ukazana prorokini Anna. Znamy ją z Nowego Testamentu, gdy spotyka Świętą Rodzinę w świątyni jerozolimskiej. Służyła Bogu w postach i modlitwie i to ona dostąpiła łaski przyjęcia w świątyni Zbawiciela świata. Ale są też wdowy, które spotykały na swojej drodze Jezusa. Ot, chociażby wdowa w Naim, którą Jezus spotyka podczas pogrzebu jej jedynego syna. Jest i uboga wdowa, która wrzuciła do skarbony w świątyni dwa pieniążki. Jest ona przykładem dla wszystkich bezgranicznego zaufania do Boga - mówił bp Siemieniewski.

Zwracając się do kandydatek do przyjęcia w poczet błogosławionych wdów, biskup wskazał im potężną patronkę i przykład do naśladowania: - Zapragnęłyście teraz poświęcić swoje życie Bogu i Kościół chce przyjąć wasze pragnienie. Prosimy o napełnienie was Duchem Świętym. Jego obecność w naszym życiu niesie ciągle nowe dary. Najbardziej świetlanym przykładem dla was jest Najświętsza Maryja Panna. Po śmierci męża Józefa pozostała sama, a na Golgocie stała się matką dla wszystkich ludzi. Wiernie wypełniła zadanie, które Bóg Jej powierzył  - mówił hierarcha.

Obrzęd błogosławieństwa składa się z samego wypowiedzenia słów błogosławieństwa, jak i z momentu nałożenia specjalnych krzyży oraz wręczenia wdowom egzemplarza liturgii godzin.