Witków Śląski. Odpust u babci Jezusa

Jędrzej Rams Jędrzej Rams

publikacja 23.07.2023 16:12

Każdego roku to miejsce pięknieje i już dzisiaj widać, ile serca i pracy włożono w restaurację kaplicy.

Witków Śląski. Odpust u babci Jezusa Nie wszyscy wierni zmieścili się wewnątrz niewielkiej kaplicy. Jędrzej Rams /Foto Gość

Na Śląsku znajduje się wiele miejsc, które są poświęcone św. Annie, mamie Maryi. W naszej diecezji kaplice jej poświęcone możemy spotkać chociażby w Kowarach, Sosnówce i Krzeszowie. Nieopodal tego ostatniego znajduje się  Witków Śląski, który również taką kaplicę posiada. I w niej 23 lipca została odprawiona Eucharystia odpustowa, która sprowadziła w to miejsce nie tylko parafian, ale także gości z Wałbrzycha, Wrocławia, Goerlitz i Legnicy.

Liturgii przewodniczył ks. Piotr Sałaga, miejscowy proboszcz. W homilii powołał się na tradycję Kościoła, w której pojawienie się Maryi na świecie wymagało od Joachima i Anny, Jej rodziców, wielkiego zawierzenia Bogu i wytrwałej modlitwy o potomstwo. Kapłan wskazywał na św. Annę jako patronkę wytrwałej modlitwy i wiary w dobroć Boga. 

Obecnie nietrudno jest dostrzec budynek kaplicy, gdyż jasna żółć jej ścian wyróżnia się na tle ciemnozielonego stoku wzniesienia, na którym została postawiona, jednak jeszcze kiedyś tak nie było. Wówczas tylko wprawne oko mogło wyłowić zarys ścian częściowo zasypanych przez osuniętą ziemię. Trzeba było kilkunastu lat, wielu pieniędzy, aby kaplica została odkopana, pomalowana, otrzymała dach i wyposażenie wnętrza. Prace ciągle trwają. Tylko w zeszłym roku udało się ukończyć restaurację ołtarza, a przed wspólnotą jest chociażby przywrócenie sygnaturki na wieżyczce kaplicy. 

Podczas Eucharystii modlono się za wszystkich dobrodziejów dbających o to miejsce. Wśród nich wspomniano pana Stanisława Rutkowskiego. - Ta rodzina była inicjatorami renowacji. Zabiegali o to jeszcze chyba w latach 90. XX wieku. Pan Stanisław jest honorowym opiekunem tego miejsca - mówi proboszcz.

Dzisiaj kaplica służy nie tylko przy odpustach, ale także, jeżeli wierni o to poproszą, jako miejsce zawierania małżeństwa czy udzielenia chrztów. Są tu także sprawowane liturgie np. w okresie Narodzenia Pańskiego. Zbieraniu pieniędzy na odbudowę służą m.in. festyny, które odbywają się przy okazji wspomnienia św. Anny. Tegoroczny odbył się w sobotę 22 lipca.