Nieszpory Nadziei w Zgorzelcu

Jędrzej Rams Jędrzej Rams

publikacja 09.01.2023 12:52

Kościół pw. św. Józefa to kolejne miejsce do którego dotarł ten niezwykły utwór.

Nieszpory Nadziei w Zgorzelcu Nieszpory o Maryi w kościele pw. św. Józefa Robotnika w Zgorzelcu. Andrzej Pieńkowski

W niedzielne popołudnie 8 stycznia 2023 roku w zgorzeleckim kościele pw. św. Józefa Robotnika odbył się kolejny, po m.in. legnickiej katedrze, Gościszowie, Lubinie i Jaworze, koncert kantaty pt. "Nieszpory nadziei". 

Utwór ten, autorstwa Adriana Sielickiego (słowa) i Mateusza Tarkowskiego (muzyka), powstał z okazji 75. rocznicy umieszczenia w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Legnicy (obecnej katedrze) obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus. Obecnie nosi on tytuł Matki Bożej Strażniczki Naszej Nadziei.

Adrian Sielicki podkreśla swoje niemałe zaskoczenie, że otrzymują zaproszenia z nowych miejsc, aby tam wybrzmiała ich kantata.

- Myśleliśmy, że gdy powstanie kantata, to odbędzie jeden koncert w legnickiej katedrze, a koncert w Zgorzelcu jest już szóstym przedstawieniem tego utworu. A ciągle telefon dzwoni i co rusz słyszę pytania i zaproszenia. Dlaczego? Myślę, że ta kantata naprawdę wlewa nadzieję w serca ludzi. Założenie napisania Nieszporów... było takie, że chcieliśmy, aby ludzie poczuli się częścią tej modlitwy. To zasługa zarówno melodii jak i słów o nadziei, którą mamy w sercach. A Matka Boża cały czas strzeże tej naszej nadziei. I ludzie się z tymi odczuciami bardzo mocno utożsamiają. Widać i słychać to w brawach, które mocno wybrzmiewają na końcu - mówił Adrian Sielicki.

Więcej o Nieszporach nadziei można przeczytać i posłuchać w poniższej relacji z koncertu w legnickiej katedrze: Legnica. Wymodlili "Nieszpory nadziei".