30 lat Centrum św. Hildegardy

Jędrzej Rams Jędrzej Rams

publikacja 18.09.2022 12:19

Kiedy centrum powstawało, Hildegarda nie była jeszcze oficjalnie ogłoszona świętą. Teraz jest i świętą, i doktorem Kościoła.

30 lat Centrum św. Hildegardy

W sobotę 17 września przypadało wspomnienie liturgicznej św. Hildegardy, doktora Kościoła. Na ten dzień zaplanowano uroczystości jubileuszowe 30-lecia istnienia polskiego Centrum św. Hildegardy. Do Legnicy przyjechali pasjonaci postaci i spuścizny świętej mniszki z Bingen. Bardzo ważną częścią spotkania był m.in. wykład o. dr. Simeona Stachera OFM.

Zakonnik od 30 lat pracuje na misjach z czego od 20 w Maroku. Sam odkrył św. Hildegardę dopiero, kiedy poszukiwał sposobów poratowania zdrowia. Z pomocą przyszła mu faktycznie medycyna oparta o wskazania Hildegardy. W Legnicy dzielił się ze słuchaczami swoim spojrzeniem na fakt, że dopiero w XX wieku Hildegarda została niejako odkryta i jej dzieła powoli ale skutecznie zdobywają serca i umysły. 

- Mogę porównać ją do św. Franciszka z Asyżu. Oboje żyjąc w średniowieczu, ukazywali nam głęboką harmonię wszechświata. Pamiętacie zapewne hymn Franciszka, w którym pozdrawia on brata Słońce i całe stworzenie. Tak samo Hildegarda ukazuje nam piękno harmonii całego stworzenia i Boga. Oboje też swoje życie zawierzyli Bogu i Jego głosowi, który nimi kierował. Oboje też są dani nam na te konkretne czasy. Może po to, byśmy znowu potrafili poprzez stworzenie odkrywać Boga? - mówił zakonnik.

W panelu dyskusyjnym (moderowanym przez ks. prof. PWT dr. hab. Bogusława Drożdża) dzielono się refleksjami na temat: „10 lat Hildegarda doktorem Kościoła – jak dziś nieść przesłanie świętej? Pułapki współczesnego przekazu”. Słuchacze mogli posłuchać specjalistów (m.in. lekarza, teologa, filozofa), w jaki sposób święta mniszka z Bingen dotarła do ich serc, a także jakie znaczenie ma dla ich codziennego życia jej świętość. 

Całość zamknęła Eucharystia w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski pod przewodnictwem biskupa legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego.

Święta Hildegarda żyła w Bingen (Niemcy) w XII wieku. Miała mistyczne wizje od Boga, które spisała w wielkich dziełach o m.in. wszechświecie, medycynie czy też o pieśniach niebieskich. Odkrywana w XX wieku, okazuje się mieć rację co do wielu wskazań zdrowotnych i duchowych. Potwierdza to współczesna nauka. Została oficjalnie świętą dopiero w 2012 roku, jednocześnie papież Benedykt XVI ogłosił ją doktorem Kościoła.