Pielgrzymkowe przedszkole

Jędrzej Rams Jędrzej Rams

publikacja 04.08.2022 18:26

Na tegorocznej trasie do Częstochowy mamy małą pomoc dla rodziców.

Pielgrzymkowe przedszkole "Przedszkolaki" z własnoręcznie zrobionymi różańcami. Agnieszka Orawiec

Od drugiego dnia pielgrzymowania dzieci od 5. do 11. roku życia są zabierane przez "Pielgrzymkowe Przedszkole". Dzieci zostały podzielone na grupę dzieci młodszych i starszych. Każda z nich jest zabierana z trasy na jeden etap. Jadą wówczas na miejsce przyszłego postoju. Tam czekają je różne zajęcia. m.in. plastyczne.

- Pielgrzymka ma jedno hasło, ale są tematy poszczególnych dni. Organizujemy dzieciom zajęcia i coś w rodzaju katechezy - mówi Agnieszka Orawiec, "pielgrzymkowa przedszkolanka". - Chodzi o to, by dzieci nie tylko odpoczęły w ciągu dnia, ale także żeby dowiedziały się np., po co ta cała modlitwa, po co zmęczenie, dlaczego idziemy na Jasną Górę. Z drugiej strony sami rodzice mogą w tym czasie nieco mniej martwić się o dzieci, a więc mogą się np. spokojnie pomodlić, idąc na tym etapie - mówi A. Orawiec.

Podczas 6. dnia pielgrzymki dzieci zostały zabrane na drugim i trzecim etapie.

- Ten pomysł bardzo się sprawdza. Daje prawdziwy oddech nam, rodzicom. Dodatkowo dzieci odpoczywają. Naprawdę świetna idea. Byłam na pielgrzymce 12 razy i wiem, co to znaczy, że dzieci mogą spędzić czas w przedszkolu, a rodzic może przejść etap i się pomodlić - mówi Rysia z grupy nr 3 Pieszej Pielgrzymki Legnickiej na Jasną Górę.