Największy skarb

Jędrzej Rams.

|

Gość Legnicki 27/2022

publikacja 07.07.2022 00:00

Minęło już 6 lat, od kiedy publicznie wiadomo, że w Legnicy wydarzył się cud eucharystyczny.

Wierni z całego świata przybywają, by modlić się w tym miejscu. Wierni z całego świata przybywają, by modlić się w tym miejscu.
Jędrzej Rams /Foto Gość

W sobotę 2 lipca przypadła 6. rocznica ukazania wiernym do publicznego kultu cudu eucharystycznego, do którego doszło w sanktuarium św. Jacka. – Rocznica jest zawsze okazją do dziękczynienia Bogu za Jego znak miłości do nas – mówił ks. Andrzej Ziombra, kustosz sanktuarium św. Jacka i proboszcz miejscowej wspólnoty parafialnej. Każdego roku na Eucharystię w dniu rocznicy przyjeżdża wielu wiernych. W tym wśród zorganizowanych grupy były pielgrzymki m.in. z Goerlitz oraz Kalisza. Liturgii przewodniczył ks. Robert Skrzypczak. Kapłan w homilii zwrócił uwagę słuchaczy na przeogromny dar Ciała i Krwi Pańskiej, który zostawił nam Jezus Chrystus. – Nie jest to tylko symbol, nie jest to pamiątka, ale jest to realna obecność Jezusa Chrystusa. Jest to największy skarb Kościoła – mówił kapłan.

Sam komunikat o cudzie został ogłoszony w niedzielę 10 kwietnia 2016 r. przez ówczesnego biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego. Jednak uroczystości podania relikwii do publicznego kultu odbyły się 2 lipca tamtego roku. Cudem nazywany jest fakt, że na konsekrowanej Hostii, która 25 grudnia 2013 r. przy udzielaniu Komunii św. upadła na posadzkę, została podniesiona i złożona do naczynia z wodą, po pewnym czasie pojawiły się przebarwienia koloru czerwonego. Ówczesny biskup legnicki Stefan Cichy powołał komisję, której zadaniem było obserwowanie zjawiska. W lutym 2014 r. został wyodrębniony fragment materii koloru czerwonego i złożony na korporale. Komisja zleciła pobranie próbek i przeprowadzenie badań przez różne kompetentne instytucje. Ostatecznie w orzeczeniu Zakładu Medycyny Sądowej czytamy: „W obrazie histopatologicznym stwierdzono fragmenty tkankowe zawierające pofragmentowane części mięśnia poprzecznie prążkowanego. (...) Całość obrazu (...) jest najbardziej podobna do mięśnia sercowego (...) ze zmianami, które »często towarzyszą agonii«. Badania genetyczne wskazują na ludzkie pochodzenie tkanki”.