Konferencja o duchowości Krzeszowa

Jędrzej Rams Jędrzej Rams

publikacja 05.06.2022 17:57

Naukowcy z różnych dziedzin sztuki, kultury i teologii rozszyfrowywali treści zapisane w architekturze krzeszowskiego opactwa.

Konferencja o duchowości Krzeszowa

W sobotę 4 czerwca w krzeszowskim sanktuarium Matki Bożej Łaskawej spotkali się przedstawiciele wrocławskich uczelni, by na miejscu odkrywać niezwykłe bogactwo teologiczne, kunszt architektoniczny i głębię cysterskiej duchowości. Konferencja nosiła nazwę "Krzeszów Domem Łaski", a wzięli w niej udział pracownicy Instytutu Historii Sztuki i Instytutu Historii Uniwersytetu Wrocławskiego, Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej oraz Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

Konferencję otworzył biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, który zaznaczył, że w tym miejscu spotyka się bogata cysterska i śląska przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, którą już widać na horyzoncie w postaci różnego rodzaju inwestycji.

Spotkanie było podzielone na dwie części. W pierwszej, moderowanej przez prof. B. Ferdka, zebrani wysłuchali m.in. wykładu o hipotezie dotyczącej powstania obrazu Matki Bożej Łaskawej, wykładu na temat duchowości cystersów ukazanej na barokowym obrazie Matki Bożej Miłosiernej czy też wykładu o biblijnych tekstach dotyczących Emmanuela, znajdujących się w dekoracjach bazyliki mniejszej.

Drugą część moderował ks. dr hab. Sławomir Stasiak, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. W tej części swoje referaty wygłosili m.in. ks. prof. Bogdan Ferdek (o fasadzie Domu Łaski), Stanisław Jujeczka (o historii cystersów w Krzeszowie w dobie baroku) a także Grzegorz Joachimiak (o muzyce lutniowej krzeszowskiego opactwa).