Narodowe Czytanie Pisma Świętego w DPS Legnickie Pole

Jakub Zakrawacz

publikacja 06.05.2022 21:17

Mieszkańcy dzielą się wrażeniami ze spotkania ze słowem Bożym.

Narodowe Czytanie Pisma Świętego w DPS Legnickie Pole Placówkę odwiedził ks. Tomasz Filipek, katecheta w Zespole Placówek Specjalnych w Legnicy oraz wieloletni opiekun Wspólnoty Osób Niepełnosprawnych im. św. o. Pio. Jakub Zakrawacz /Foto Gość

Dobiega końca Tydzień Biblijny (1-7 maja). Z tej okazji odbyło się wiele inicjatyw mających na celu zgłębianie Pisma Świętego, m.in. biblijne maratony czy Narodowe Czytanie Pisma Świętego. W czwartek 5 maja również mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Legnickim Polu mogli poznać słowo Bożej w formie czytanej, słuchowiska i ilustracyjnej.

Gościł u nich bowiem ks. Tomasz Filipek z Zespołu Placówek Specjalnych w Legnicy. W trakcie spotkania kapłan posłużył się m.in. listem o wierności kobiety czekającej na męża, ilustracją z Pisma Świętego czy odtwarzaną Biblią Audio (słuchowisko z udziałem 480 aktorów i 10 tys. statystów w częściach dołączane jest do "Gościa Niedzielnego". Najbliższa płyta w GN na  8 maja).

Spotkanie w DPS rozpoczęło się od zapalenia świecy. Mieszkańcy żywo reagowali na usłyszane Słowo i komentarze ks. Tomka. - Byli zainteresowani, mimo że był to niełatwy fragment mówiący o stworzeniu świata - mówi kapłan. - Szczególnie zaskoczył mnie pan Mieczysław, który powiedział, że Pismo Święte po przeczytaniu się całuje - dodaje duchowny. Skąd mieszkaniec wiedział, co kapłan robi po przeczytaniu Ewangelii? - Wierzę w Boga. Od małego co niedzielę chodzę do kościoła. Jestem ochrzczony, byłem u I Komunii Świętej i bierzmowania - tłumaczy pan Mietek.  

Narodowe Czytanie Pisma Świętego w DPS Legnickie Pole   - Chciałem im przekazać umiejętność czytania Pisma Świętego nie w konwencji książki, ale przez pryzmat Wiary, Nadziei i Miłości - o wizycie u mieszkańców opowiada ks. Tomek. Jakub Zakrawacz /Foto Gość

Dwa fragmenty Pisma Świętego przeczytał na głos Andrzej Pazderski, mieszkaniec zespołu VI. - Przygotowywałem się od rana. Kilka razy czytałem tekst, by sobie powtórzyć. Nigdy wcześniej nie czytałem Biblii na głos, jednak nie było stresu - mówi pan Andrzej, który stara na co dzień stara się być blisko Pana Boga. - Do kościoła chodzę z moją dziewczyną Natalką - opowiada.

Narodowe Czytanie Pisma Świętego w DPS Legnickie Pole   - Nigdy wcześniej nie czytałem Biblii na głos, jednak nie było stresu - mówił Andrzej. Jakub Zakrawacz /Foto Gość

Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Legnickim Polu uczestniczą w Eucharystii, którą w DPS sprawuje dla nich ich kapelan ks. Włodzimierz Gucwa, który jest również kustoszem mieszczącej się tuż obok bazyliki mniejszej pw. pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Jadwigi Śląskiej, dokąd również przychodzą mieszkańcy. - Chodzę do kościoła w każdą niedzielę na godz. 12.30 i przyjmuję Komunię Świętą - mówi Danuta Wróblewska. - Ja mam telewizor i oglądam Msze św. w telewizji - tłumaczyła Bronisława Kośmicka. - A ja chodzę do kościoła i słucham Radia Maryja - mówiła Jadwiga Osłońska.  

Narodowe Czytanie Pisma Świętego w DPS Legnickie Pole   Kapłan odtwarzał fragment Biblii Audio. Jakub Zakrawacz /Foto Gość

Jak majowe spotkanie z Biblią podsumowują podopieczni? - Było pięknie. Pamiętam, że ksiądz mówił o tym, że potrzebujemy wiary, nadziei i miłości - mówi Wanda Jędrusik. - Podobało mi się, zwłaszcza wtedy, gdy ks. Tomek włączył płytę - opowiada Andrzej. - Ksiądz mówił dzisiaj fajne rzeczy. Ja w swoim domu też miałam Pismo Święte - dodaje Ania Awtuszka. - Bardzo mi się podobało i chciałabym jeszcze więcej - stwierdza Łucja Wójcik.