Biskup na żydowskim cmentarzu

Jędrzej Rams Jędrzej Rams

publikacja 17.01.2022 16:56

Ordynariusz diecezji legnickiej uczcił XXV Dzień Judaizmu w Kościele w Polsce.

Biskup na żydowskim cmentarzu Bp Andrzej Siemieniewski z ks. prał. Leopoldem Rzodkiewiczem oraz ks. Tomaszem Kołodziejem. Jędrzej Rams /Foto Gość

W poniedziałek 17 stycznia w Kościele katolickim w Polsce obchodzimy 25. Dzień Judaizmu. Hasłem przewodnim wydarzenia są słowa: "Moje myśli nie są myślami waszymi". Tego dnia w Legnicy biskup legnicki Andrzej Siemieniewski odwiedził żydowski cmentarz znajdujący się przy ul. Wrocławskiej. W obecności m.in. przedstawicieli mediów modlił się za spoczywających tam wyznawców religii judaistycznej.

- Jutro, tj. 18 stycznia, rozpoczniemy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Dzień wcześniej, czyli dzisiaj, jest Dzień Judaizmu w Kościele katolickim. Jest to okazja do chwili refleksji przy legnickim domu modlitwy gminy żydowskiej - mówił biskup legnicki. - Mamy na budynku trzy napisy. Pierwszy to słowa z Księgi Rodzaju: "Ponieważ prochem jesteś, do prochu wrócisz". One mówią o losie wszystkich ludzi. Drugi napis to proroctwo: "Pokropię was wodą czystą i będziecie czyści". Ono mówi, że Pan Bóg ma swój plan wobec ludzi. Trzeci napis to słowa: "Dom spotkania dla wszystkich żyjących". Niech w ten dzień przemówi ostatni napis. Niech dzisiaj przemówi nadzieja spotkania ludzi i ludzi z Bogiem - mówił hierarcha.

Biskup Siemieniewski przypomniał, że Pan Jezus mówił, iż nie przyszedł znieść prawa i proroków, ale je wypełnić. - Patrzymy na wspólnotę żydowską jako na tę, która wyznaje wiarę w Abrahama, Izajasza, Jeremiasza. Jest to dzień przypomnienia, że również apostołowie wyznawali tę wiarę. Robimy to po to, by nie przeszłość, ale przyszłość determinowała nasze myśli i czyny. A idea Dnia Judaizmu jest ideą błogosławioną i okazją do lepszego zrozumienia słów Ewangelii. Jezus głosił przecież Dobrą Nowinę w synagogach. Modlił się w świątyni w Jerozolimie. Przypominamy sobie, że do pejzażu głoszenia słowa przez Jezusa, ale i później należały też miasta żydowskie - mówił biskup legnicki.

Biskup na żydowskim cmentarzu   Żydowski cmentarz w Legnicy. Jędrzej Rams /Foto Gość

Nekropolia jest użytkowana przez gminę żydowską do dziś, jednak ze względu na jej małą liczebność grobów współczesnych jest tu niewiele. Do 2016 r. funkcjonowała w Legnicy gmina żydowska.

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce został ustanowiony przez Episkopat Polski w 1997 roku. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii. Tegoroczne centralne obchody dnia zostały zaplanowane w Poznaniu.