Lubomierz. Święto i ślubowanie

Artur D. Grabowski

publikacja 08.11.2021 08:25

Uczniowie lubomierskiego liceum zgodnie zakrzyknęli "ku chwale ojczyzny".

Lubomierz. Święto i ślubowanie Uroczystości w lubomierskim liceum.

5 listopada to wyjątkowy dzień, na który wszyscy czekali. Było wiele przygotowań, ćwiczeń i zabiegów o to, aby uroczystość ślubowania klas pierwszych i drugich oraz wręczenie certyfikatów uczniom klas trzecich o profilu graniczno-obronnym, policyjnym, lotniczym oraz artystycznym mocno zapisała się w pamięci jej uczestników. I tak też było. Mimo trudnych warunków pogodowych, młodzi adepci Liceum Ogólnokształcącego im. Aleksandra Kamińskiego w Lubomierzu zaprezentowali piękno ideałów, które przyciągnęły ich do tej lubomierskiej placówki oświatowej.

To jedno z najważniejszych wydarzeń w tym roku w Lubomierzu. A wszystko to „ku chwale ojczyzny”. Te słowa rozbrzmiewały na lubomierskim rynku raz za razem, niczym echa starodawnej pieśni, wychwalającej sławę Rzeczypospolitej i gotowość oddania dla niej swego życia. Z dumą i przejęciem, jeden za drugim, powtarzali je młodzi adepci lubomierskiego liceum, dając tym samym dowód, jak wiele dla nich znaczy nauka w liceum i szkolenia o profilu graniczno-obronnym, policyjnym i lotniczym, a nawet artystycznym. Te pełne wzruszeń chwile zainaugurował wymarsz uczniów pod komendą swoich dowódców spod budynku szkoły, a tej podniosłej paradzie towarzyszyła marszowa muzyka wygrywana przez Orkiestrę Wojskową z Żagania. Młodzież powitał lekki deszcz. Nic to jednak nie znaczy wobec ideałów, na które mieli złożyć ślubowanie – „Bóg, honor, ojczyzna, nauka”. Pokazuje jednakże, że miłość ojczyzny kształtuje się wśród przeciwności, którymi wypełnione jest ludzkie życie. Wciągnięcie biało-czerwonej państwowej flagi i odśpiewanie hymnu Rzeczypospolitej na lubomierskim rynku było mocnym akcentem, który nadał odpowiednią rangę wszystkiemu, co potem się wydarzyło. To ważna chwila dla każdego, komu bliskie są polska ziemia, jej historia i tradycje.

Uczestników wydarzenia powitał dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Marek Kozak, dziękując za obecność zaprzyjaźnionych ze szkołą instytucji oraz placówek mundurowych i oświatowych. Uznanie dla uczniów, nauczycieli, rodziców i mieszkańców Lubomierza wyraził również sam burmistrz.

- Listopad to miesiąc, w którym nasz kraj świętuje kolejną rocznicę odzyskania niepodległości, ale także jest to miesiąc, w którym społeczność szkolna przeżywa ważne wydarzenia - powiedział burmistrz miasta i gminy Lubomierz Marek Chrabąszcz. - Obchodzimy dzisiaj dwie uroczystości, które na stałe wpisały się w lubomierską tradycję. Uczniowie w obecności społeczności szkolnej, zaproszonych gości, a także swoich najbliższych składają ślubowanie na sztandar szkoły, na którym na jednej ze stron widnieje Orzeł Biały, a wokół niego cztery słowa stanowiące dewizę, która powinna przyświecań nowym pokoleniom: „Bóg, honor, ojczyzna, nauka”.

Gospodarz miasta przytoczył także słowa ks. Piotra Skargi, który stwierdził, że „kto ojczyźnie służy, ten sam sobie służy, bo wszystko, co dobre, w niej się zawiera”.

- Szkoła średnia jest ważnym etapem w życiu młodego człowieka, istotnym krokiem w drodze do dorosłości. Kształcenie w klasach mundurowych w duchu wartości patriotycznych, historycznych i proobronnych przyczynia się do integracji młodych ludzi ze społeczeństwem - podkreślił burmistrz Marek Chrabąszcz. - Dzisiejszy dzień jest również wspaniałą okazją, aby podziękować wszystkim jednostkom, które współpracują z naszą szkołą, bo to właśnie dzięki nim nasi uczniowie mają możliwość przejść specjalistyczne szkolenie i dziś mogą odebrać stosowne certyfikaty - dodał.

List gratulacyjny specjalnie na tę okazję przysłała także sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Marzena Machałek, podkreślając doniosłość chwili, którą właśnie przeżywają uczniowie lubomierskiego liceum. Potem przyszedł czas na ślubowanie. Jak wspomnieli prowadzący uroczystość kadeci Alicja Kulicz i Hieronim Chrzan, uczniowie kl. 3 AB, obyczaj składania ślubowania wiąże się z tworzeniem sił zbrojnych i znany był już w starożytności. W Polsce za pierwszych Piastów również istniały formy żołnierskiego zaprzysiężenia, a okazją do tego była uroczystość pasowania na rycerza. Temu ceremoniałowi towarzyszyły zawsze elementy religijne, dlatego też także i w Lubomierzu rozpoczął się on od błogosławieństwa, którego udzielił ks. Erwin Jaworski - proboszcz miejscowej parafii. Następnie reprezentanci klasy drugiej i dwóch klas pierwszych stanęli przy sztandarze szkoły i wyciągając prawe dłonie wraz ze swymi koleżankami i kolegami złożyli uroczystą przysięgę. Młodzież uroczyście ślubowała m.in., by wypełniać sumiennie obowiązki ucznia, wytrwale pracować, dbać o honor szkoły, godnie ją reprezentować, pozostawać wiernym ideałom patrona szkoły, a tym samym przysłużyć się ojczyźnie.

- To było święto nas wszystkich, do którego długo się przygotowywaliśmy, a zarazem ogromne przeżycie - mówi Gabriel Miećko, uczeń kl. 1AC o profilu graniczno-obronnym. - Było ciężko, był niemały stres, ale wszystko udało się. Poza tym lubię tę szkołę i wiem, że dobrze wybrałem.

Czytaj dalej na kolejnej stronie.

Okazuje się, że dla Gabriela wybór lubomierskiego liceum nie był przypadkiem, gdyż - jak wspomina jego starsza siostra Marta - to w istocie taka rodzinna tradycja.

- Tę szkołę kończyłam ja, moja młodsza siostra Natalia i teraz mój najmłodszy brat Gabriel. Jest szansa, że w te ślady pójdzie także moja córka - mówi z uśmiechem pani Marta.

Potwierdza to także mama - szczęśliwa i dumna z syna.

Cóż tu dużo mówić: to kolejny krok w dorosłość. Być licealistą to nie lada wyzwanie - zderzenie młodzieńczego entuzjazmu z twardą rzeczywistością, osobistych pragnień i doświadczeń z nowymi wyzwaniami i sytuacjami, z którymi nie zawsze można sobie poradzić samemu. Przypomina o tym swoim uczniom także wychowawczyni jednej z pierwszych klas.

- Szkoła średnia jest najważniejszym etapem w życiu młodego człowieka, a kształcenie w klasie mundurowej to ogromny zaszczyt - mówi Wiesława Dąbrowa, nauczyciel matematyki i wychowawca kl. 1 AC. - Zobowiązaliście się do rzetelnej nauki i godnego reprezentowania szkoły. Życzę wam, byście byli dobrymi uczniami, realizujcie swoje marzenia i rozwijajcie swoje talenty, by wasi rodzice byli z was dumni.

Wielkim wydarzeniem było także wręczenie odznak, certyfikatów uczniom klas trzecich o profilu graniczno-obronnym, policyjnym i lotniczym, zaświadczających o ukończeniu szkolenia specjalistycznego. Wielu z nich chce swoją przyszłość związać z mundurem funkcjonariusza straży granicznej, żołnierza czy policjanta.

- Zdobycie certyfikatu znaczy dla mnie bardzo dużo, ponieważ tutaj do szkoły mundurowej chciałam przyjść ze względu na dziadka, który był policjantem, ale niestety zginął - mówi Zuzanna Budnik, uczennica kl. 3 E o profilu policyjnym. - Chciałam kontynuować jego służbę. Dlatego starałam się, żeby zdać certyfikat na szóstkę, żeby ukończyć szkołę, w której czuję się bardzo dobrze i ze wszystkimi mam dobry kontakt. To sobie bardzo cenię.

Po uroczystościach na lubomierskim rynku młodzież z klas mundurowych w zwartym szeregu odprowadziła uczestników wydarzenia przed kościół parafialny, w którym odbył się koncert Orkiestry Wojskowej z Żagania. Jego głównym przesłaniem była piosenka żołnierska i patriotyczna, która w przestrzeni pięknej barokowej świątyni wybrzmiewała tak dobitnie, że można by jej słuchać bez końca. Uroczystości, które tak wymownie podkreślają znaczenie etosu żołnierza i obrońcy ojczyzny, wpisują się w tegoroczne w miejsko-gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości. Ich zwieńczeniem będzie Eucharystia, sprawowana 11 listopada w intencji ojczyzny, a następnie złożenie kwiatów pod pomnikiem „Tych, którzy przynieśli wolność”. Lubomierskie Liceum Ogólnokształcące im. Aleksandra Kamińskiego ma swoją tradycję. Istnieje już od 150 lat - najpierw jako studium nauczycielskie i liceum pedagogiczne, a od 1 września tego roku, wraz z technikum (w kierunku turystyki wiejskiej oraz weterynarii) i szkołą branżową I. st. kształcącą m.in. w zawodach technik-mechanik, fryzjer, kucharz i in., jest częścią Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lubomierzu. Liceum oferuje edukację w klasach o profilu graniczno-obronnym, policyjnym, lotniczym oraz artystycznym. Uczniowie mają możliwość brać udział w ciekawych warsztatach i szkoleniach zarówno w szkole, jak i m.in. w straży granicznej czy policji oraz w korpusie formacji ratowniczych RP (lotnictwo). Duża część uczniów korzysta z internatu, który aktualnie jest w trakcie modernizacji, dając szansę i wygodę kształcenia zarówno uczniom z Polski, jak i z Ukrainy