(R)ewolucja Pieszej Pielgrzymki

Jędrzej Rams Jędrzej Rams

publikacja 15.09.2021 09:41

Wiemy, jakie zmiany zajdą na przyszłorocznej Pieszej Pielgrzymce Legnickiej na Jasną Górę.

(R)ewolucja Pieszej Pielgrzymki Grupa nr 3 na pielgrzymkowym szlaku. Jędrzej Rams /Foto Gość

Miesiąc po zakończeniu 29. Pieszej Pielgrzymki Legnickiej na Jasną Górę odbyło się spotkanie księży przewodników, podczas którego podsumowano tegoroczne rekolekcje w drodze. Jednocześnie jego uczestnicy rozmawiali o przygotowaniach do przyszłorocznego pielgrzymowania.

Będzie ono wyjątkowe, ponieważ pielgrzymka wyjdzie z Legnicy już po raz 30. Jak mówi ks. Tomasz Metelica, główny przewodnik PPL, na pewno zostanie to podkreślone i będzie miejsce na świętowanie. - Szczegóły są jeszcze ustalane, ale wiemy już na pewno, że będzie ono oparte o gwiaździste zejście poszczególnych grup do Legnicy. Przez pandemię zostało ono mocno ograniczone. W tym roku do Legnicy doszły tylko grupa nr 5 (ze Zgorzelca) oraz grupa nr 3 (z Bolesławca). Chcielibyśmy, żeby w przyszłym roku znowu wróciły na pielgrzymkowy-gwiaździsty szlak także inne grupy - mówi kapłan.

Również data przyszłorocznego wyjścia ulegnie zmianie. Będzie to 30 lipca (zamiast 29 lipca), bo od przyszłego roku pielgrzymi będą wychodzić z Legnicy w ostatnią sobotę tego miesiąca, a ich wejście na Jasną Górę będzie miało miejsce w poniedziałek. W 2022 r. będzie to 8 sierpnia.

- Wsłuchując się w to, co mówią pątnicy o terminie pielgrzymki, o próbie łączenia urlopu i wędrówki do Maryi, postanowiliśmy zapytać ich, jakiej zmiany warto byłoby dokonać. W ankiecie przeprowadzonej na sierpniowej pielgrzymce wskazali oni, że warto byłoby spróbować wyruszać w sobotę i po 10 dniach wchodzić na Jasną Górę w poniedziałek. Wówczas mogliby brać np. 5 dni urlopu pomiędzy weekendami i jeden dzień na samo wejście. Wiele osób, nie mając już długiego urlopu, mogłoby dołączyć do nas i przejść ostatnie trzy dni, sobotę, niedzielę i poniedziałek, i wejść z nami przed jasnogórski obraz. Wejście w poniedziałek byłoby też ułatwieniem dla grup parafialnych, gdyż nigdy nie wchodzilibyśmy w np. pierwszą sobotę miesiąca bądź w niedzielę. To pozwoliłoby na przyjazd na ten ostatni dzień większej liczby proboszczów - mówi ks. Tomasz Metelica.

Ustalone też zostało hasło przewodnie 30. PPL na Jasną Górę. Będzie to słowo: "Czekam!". Jak tłumaczył ks. Mateusz Rycek, nowy ojciec duchowny PPL, będzie ono kierowało nasze myśli ku obrazowi Matki Bożej Częstochowskiej i będzie okazją do ponownego odkrywania tajemnic i przesłania jasnogórskiej ikony Matki Bożej.