Legnica. To już nie są uczniowie

Jędrzej Rams Jędrzej Rams

publikacja 30.04.2021 21:36

Katolickie liceum ojców franciszkanów pożegnało absolwentów, którzy 4 maja rozpoczną matury.

Legnica. To już nie są uczniowie Ostatnie chwile młodych ludzi jako uczniów. Jędrzej Rams /Foto Gość

Społeczność uczniowska i grono pedagogiczne Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. św. Franciszka z Asyżu w Legnicy w piątek 30 kwietnia pożegnali uczniów klas maturalnych. Jak mówił o. Andrzej Łaniecki OFMConv, dyrektor placówki, tego dnia młodzi utracili możliwość nazywania siebie uczniami. - Ta nazwa to przywilej młodości. Teraz wchodzicie w dorosłość - mówił franciszkanin.

Uroczyste pożegnanie odbyło się podczas Eucharystii, której przewodniczył o. Marian Gołąb OFMConv, prowincjał krakowskiej prowincji Braci Mniejszych Konwentualnych. Kapłan, zwracając się do młodych, przypomniał im, że idea prowadzenia szkół przez franciszkanów zakorzenia się właśnie w połączeniu wychowania z wiarą. - Dlatego dzisiaj waszą naukę kończymy Eucharystią. Wierzymy, że jako uczniowie, absolwenci tej szkoły, jesteście pod szczególną Bożą opieką. O to się modlimy teraz i obiecujemy dalszą modlitwę - mówił prowincjał.

O homilię został poproszony były dyrektor katolickiego liceum o. Józef Szańca OFMConv. To on kilka lat temu przyjmował dzisiejszych absolwentów do tej szkoły. Całą homilię można odsłuchać poniżej. Franciszkanin nie ukrywał przed młodymi trudności, jakie staną przed nimi w niedalekiej przyszłości. Głównie mówił o tym, jak trudno dzisiaj być człowiekiem wierzącym. Jednocześnie jednak zapewniał, że przy młodych jest Chrystus, a na świecie "wiele jest serc, które czekają na Ewangelię".

Zwieńczeniem modlitwy było rozdanie uczniom okolicznościowych dyplomów i listów gratulacyjnych dla rodziców w nagrodę za bardzo dobre osiągnięcia w nauce ich dzieci.