Osła. Dom bliski św. Janowi Pawłowi II

Jakub Zakrawacz

publikacja 04.04.2021 22:32

Nie każdy wie, że w diecezji mamy nasze własne Betlejem, a w nim prawdopodobnie pierwszą kaplicę noszącą wezwanie papieża Polaka.

Osła. Dom bliski św. Janowi Pawłowi II W świątyni znajdziemy relikwie krwi i fragmenty sutanny Karola Wojtyły. Na zdjęciu ks. Marek Skiba, opiekun ośrodka. Jakub Zakrawacz /Foto Gość

Betlejem (Bet Lehem, tj. dom chleba) w Osłej to niezwykły dom rekolekcyjny stworzony przez jednego kapłana i specjalnie utworzone na ten cel stowarzyszenie. Głównym patronem ośrodka jest św. Jan Paweł II, którego duchowa obecność jest tutaj mocno podkreślana.

Już niedaleko od wejścia do domu rekolekcyjnego ujrzeć możemy krąg nazwany imieniem papieża Polaka wraz z ważnymi datami związanymi z jego osobą. – 18 maja 1920 r., dzień jego przyjścia na świat. Dalej – 2 kwietnia 2005 r., czyli odejście do Domu Ojca, tutaj jego beatyfikacja 1 maja 2011 r., a tu kanonizacja 27 kwietnia 2014 r. – wymienia ks. Marek Skiba, opiekun domu rekolekcyjnego, wskazując na kostkę brukową, ułożoną w kształcie cyfr.

Te na drugim kręgu prowokują do pytań o powstanie ośrodka. Krąg Towarzystwa Maryi Niepokalanej odnosi się bowiem bezpośrednio do nazwy stowarzyszenia, dzięki któremu w Osłej powstał rekolekcyjny „Dom Chleba”. – 28 grudnia 2010 r. przybył w to miejsce bp Stefan Cichy. Tego dnia 37 osób przekazało ówczesnemu ordynariuszowi diecezji legnickiej pragnienie bycia wspólnotą, czemu Kościół pobłogosławił – opowiadał ks. Marek w 10. rocznicę tamtych wydarzeń.

Stowarzyszenie zostało zaaprobowane 28 maja 2011 roku. Już miesiąc później została erygowana kaplica głównego patrona miejsca. – To pierwsza w diecezji legnickiej, a najprawdopodobniej również w Polsce świątynia nazwana imieniem św. Jana Pawła II – mówi ks. Skiba. – Może i pierwsza na świecie, bo powstała zaledwie półtora miesiąca po jego beatyfikacji. Kto w tyle czasu postawi kościół? – pyta z uśmiechem kapłan.

Na terenie obiektu znajdziemy jeszcze inne miejsca związane z polskim papieżem. Są nimi m.in. wielki krzyż z napisem „Totus Tuus”, na pamiątkę jego beatyfikacji, czy stworzona z wielkich, kolorowych dachówek budynku data jego pamiętnej, drugiej pielgrzymki do Polski, w trakcie której wołał: „Niech zstąpi Duch Twój...”.

Dom Chleba w Osłej przyciąga. Opowiadają o tym przyjaciele i członkowie Towarzystwa. – Przyjeżdżamy i posługujemy tutaj od siedmiu lat. Dla mnie to taki kawałek ziemi świętej – mówi Lech Bodurka, który przyjeżdża tu z żoną. – To tak, jak drugi dom. Boga znajdziemy tylko w ciszy, a nasze Betlejem ma ten klimat. Jezus urodził się na uboczu, w ubóstwie, ciszy  – tłumaczy pani Ela.

W ośrodku na stałe posługuje jedynie ks. Marek. Duchowny zawsze jednak podkreśla, że dni w roku, w których odprawiałby Mszę św. samotnie, jest niewiele. Odbywają się tutaj liczne wydarzenia, rekolekcje, czuwania (strona internetowa ośrodka: osla.domchleba.pl). Wśród nich nie brakuje również tych poświęconych św. Janowi Pawłowi II, m.in. czuwania czy upamiętnianie ważnych dat w jego biografii. 21 czerwca, z okazji 10. rocznicy erygowania kaplicy św. Jana Pawła II, odbędzie się tam uroczysta Msza św.


Więcej o Domu Chleba w Osłej w najnowszym "Gościu Legnickim", na 4 kwietnia