Są wyniki badań naszej młodzieży

Jędrzej Rams Jędrzej Rams

publikacja 04.12.2020 17:36

Do szkół trafiła niezwykła publikacja, które nie pozostawia złudzeń, co do kondycji dzieci i młodzieży w zagłębiu miedziowym.

Są wyniki badań naszej młodzieży

Aż do 350 różnego rodzaju szkół z obszaru zagłębia miedziowego otrzymało od KGHM Polska Miedź S.A. poradnik „Dzieci w wirtualnej sieci. Jak chronić dziecko przez zagrożeniami cyfrowego świata?”.

Publikacja jest owocem badań zleconych przez KGHM a wykonanych przez Instytut Profilaktyki Zintegrowanej. Specjaliści przeprowadzili badania na prawie 800 uczniach ze szkół zagłębia miedziowego m.in. Legnicy, Lubina, Głogowa, Polkowic. Wiele wskaźników badań nie odbiega od ogólnokrajowych danych. Większość młodzieży nie podejmuje się zachowań określanych jako ryzykowne, a statystycznie najważniejszymi czynnikami dającymi im oparcie i wsparcie są rodzina, szkoła i wiara.

Jest jednak obszar, w którym dzieci i młodzież mają jednak tendencje do tworzenia niebezpiecznych zachować. Chodzi o nadmierne używanie dostępu do internetu. Tylko między 20% a 30% przebadanych dzieci potwierdza, że ma jakiekolwiek zasady w korzystaniu z internetu!

Dlatego we wspomnianej wyżej publikacji znalazły się tematy np. "Wirtualny świat niszczy mózg dziecka, fizycznie go uszkadza. Prawda, czy fałsz?", "Patostreaming, treści Pro-ana, sexting. Obco brzmiące nazwy kryją realne zagrożenia dla dzieci. Czy rodzice znają je i rozpoznają?".

- Wsparcie KGHM dla rodzin ma szeroki kontekst. Obserwujemy, z jakimi wyzwaniami muszą radzić sobie współczesne społeczności. W tych obszarach pomagamy. Rozwój narzędzi cyfrowych ułatwia naukę. Jednocześnie wywiera coraz większy wpływ na wychowanie i relacje. To rodzi niepewność u rodziców, nauczycieli i pedagogów. Nasz poradnik zawiera konkretne wskazówki i rozwiązania – tłumaczy Lidia Marcinkowska-Bartkowiak, dyrektor naczelny ds. komunikacji w KGHM.

Broszura zwraca uwagę na najważniejsze pułapki cyfrowego świata, takie jak uzależnienie od smartfona czy cyberprzemoc i zawiera fachową wiedzę oraz praktyczne przykłady jak bezpiecznie wspierać dzieci w cyfrowym świecie, informując np. ile czasu przed monitorem może spędzić kilkulatek, a ile nastolatek.

Poradnik „Dzieci w wirtualnej sieci” jest dostępny w szkołach i przedszkolach Zagłębia Miedziowego.