Legnica. Nagroda im. Henryka Pobożnego

Jędrzej Rams Jędrzej Rams

publikacja 27.09.2020 11:28

Pierwszym laureatem wyróżnienia został prof. dr hab. Andrzej Nowak.

Legnica. Nagroda im. Henryka Pobożnego Laureat pierwszej w historii Nagrody im. Henryka Pobożnego - prof. dr hab. Andrzej Nowak. Jędrzej Rams/ Foto Gość

W sobotę 26 września w Centrum Spotkań im. św. Jana Pawła II w Legnicy odbyła się gala wręczenia Nagrody im. Henryka Pobożnego. Przyznaje ją Bractwo Henryka Pobożnego.

Gala rozpoczęła się od laudacji na cześć laureata, którą wygłosił Tomasz Łysiak. Wymieniał w niej zasługi prof. Andrzeja Nowaka dla odkrywania niuansów polskiej historii, a także dla promocji historii Polski w naszym narodzie. Po laudacji zgromadzonym, wśród których był m.in. biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski, został zaprezentowany obraz "Henryk II Pobożny" autorstwa Andrzeja Boja Wojtowicza. Jest to pierwszy z cyklu obrazów przedstawiających wielkich Polaków. Wśród nich znajdą się także m.in. św. o. Maksymilian Maria Kolbe, gen. Urbanowicz.

Po uroczystym wręczeniu nagrody laureat wygłosił zebranym okolicznościowy wykład, w którym poszukiwał odpowiedzi na pytanie: "Czy historia Polski jest wyjątkowa?". Historyk oparł odpowiedź na pytaniu, czy Polska wnosi coś do historii ludzkości i jeżeli tak, to czym to jest? W odpowiedzi usłyszeliśmy spojrzenie prof. Nowaka na historię naszego kraju, która według niego zaczęła się wraz ze chrztem Polan. - To niezwykłe. Inne kraje mają bogatą historię swojego państwa z czasów pogańskich. Polska historia zaczyna się dopiero od chrztu - podkreślał prelegent.

Prof. Andrzej Nowak. Czy historia Polski jest wyjątkowa?
Gość Legnicki