140. Nocna Pielgrzymka Pokutno-Błagalna

Jakub Zakrawacz

publikacja 06.09.2020 04:56

Ok. 60 osób wzięło udział w pieszej wyprawie do bazyliki św. Jadwigi w Legnickim Polu.

140. Nocna Pielgrzymka Pokutno-Błagalna Początek trasy biegnie przez centrum Legnicy. Jakub Zakrawacz

W nocy z soboty na niedzielę 5 na 6 września ulicami Legnicy wyruszyła 140. Nocna Pielgrzymka Pokutno-Błagalna do Legnickiego Pola.

Wydarzenie rozpoczęło się Apelem Jasnogórskim oraz Eucharystią oraz w legnickiej świątyni pw. św. Jana Chrzciciela. - Pielgrzymka rusza z Maryją regularnie już od dwudziestu lat. To Ona cały czas zwraca nasz wzrok, serce, a także umysł i duszę ku Chrystusowi – mówił w świątyni o. Bronisław Staworowski OFMConv, który tej nocy po raz pierwszy przewodniczył grupie pielgrzymkowej. - Idziemy i co wydarza się w naszym życiu? Czym są dla nas te krótkie nocne pielgrzymki? Czy udaje nam się otworzyć na Ducha Bożego tak mocno, aby rzeczywiście nasze życie stawało się inne? – pytał wiernych franciszkanin.   

Zakonnik starał się podkreślić, co jest najważniejsze w nocnych wyprawach pokutno-błagalnych. - Jeśli nie otworzymy serca na działanie Ducha Bożego, to na nic będą: Eucharystia, modlitwy, różańce, również nasze kroczenie i zmęczenie. Razem z Maryją musimy otwierać się na obecność Boga w nas samych. Bądźmy takimi nośnikami, które przynoszą zbawienie sobie i innym – zachęcał o. Staworowski, który stwierdził, że w pielgrzymowaniu chodzi o to, by wierni po powrocie do domu byli już odmienionymi ludźmi.

Po oprawieniu nieszporów i adoracji Najśw. Sakramentu, pątnicy wyruszyli ulicami miasta. Nocnym wyjściom w sobotnie wieczory towarzyszą czasem złośliwe uwagi i niewybredne komentarze ze strony –najczęściej nietrzeźwych- mieszkańców miasta. – To się zdarza, jednak częściej ludzie nas pozdrawiają – mówi Pan Marek, współorganizator pielgrzymek. – Przed wyjściem jesteśmy zawierzani troskliwej opiece Jezusa i Maryi – dodaje mężczyzna.

Opiekunowie grupy mają już duże doświadczenie odnośnie kierowania pielgrzymką, więc wszystko odbywa się sprawnie. Dla zapewnienia jeszcze większego bezpieczeństwa idącej grupie, ich drodze do legnickiego kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa towarzyszy najczęściej policja. Podczas pierwszego przystanku w świątyni na os. Piekary, pątnicy zmawiają Godzinki oraz mogą chwilę odpocząć. Dalej jest już tylko kościół pw. św. Michała Archanioła w Koskowicach, gdzie odprawiają Drogę Krzyżową i kierują się już bezpośrednio do Legnickiego Pola.

W bazylice św. Jadwigi pielgrzymki składają przyniesione przez siebie karteczki z podziękowaniami oraz prośbami do Matki Bożej. Tutaj biorą udział w procesji z darami i rozpoczynają świętowanie dnia Pańskiego. Powrót do Legnicy odbywa się  autokarem, tuż po Eucharystii.  

Wydarzenie organizowane jest w I soboty miesiąca przez Maryjną Wspólnotę Modlitewną już od 2000r. Nocna Pielgrzymka Pokutno-Błagalna przyciąga wielu wiernych. Tym razem w trasę wyruszyło ok. 60 osób.

O nocnej pielgrzymce do bazyliki w Legnickim Polu pisaliśmy więcej TUTAJ.

Stronę Maryjnej Wspólnoty Modlitewnej można odwiedzić, klikając TUTAJ