Podwójne obchody

Jakub Zakrawacz

publikacja 17.08.2020 12:05

Kapłan z naszej diecezji tłumaczy dlaczego okrągła rocznica Bitwy Warszawskiej jest nierozerwalnie związana z historią Polaków mieszkających na Węgrzech.

Podwójne obchody Tablica konsekracyjna z 1930 r. Barbara Pál

Ksiądz Józefowicz jest rezydentem parafii pw. św. Tadeusza Apostoła w Legnicy. Ma węgierskie korzenie i podwójne obywatelstwo. Wiele lat spędził posługując na Węgrzech jako duszpasterz polskich imigrantów. Ksiądz Maciej podczas swojej posługi w Kościele Polskim w Budapeszcie odkrył tablicę pamiątkową. – Znajdowała się pod chórem, przy konfesjonale. Po gruntownym odrestaurowaniu okazało się, że przypomina ona o wielkich uroczystościach, jakie miały tu miejsce 90 lat temu – mówi duchowny.

Ks. Maciej Józefowicz

Foto Gość DODANE

Ks. Maciej Józefowicz

W 10. rocznicę Bitwy Warszawskiej, 17 sierpnia 1930 roku, kościół polski w stolicy Węgier zapełnił się naszymi rodakami. Na bezprecedensowym wydarzeniu obecni byli m.in. przedstawiciele władz węgierskich, dyplomaci Rzeczypospolitej oraz jej kościelna delegacja z kardynałem Augustem Hlondem na czele. – Przybyłem na Węgry, gdzie z Polakami byli wspólni królowie, wspólni święci, gdzie było także wspólne narodowe poczucie. Wiem, że wy, którzy tu jesteście, przez naród węgierski z miłością jego przygarnięci, często myślami jesteście przy dawnej ojczyźnie. Spokojny jednak jestem, bo tu w tak przyjaznym otoczeniu żyjecie, gdzie tu waszą wiarę, moralność i język mają w poszanowaniu – mówił tuż po konsekracji kard. August Hlond. - Przybyłem, aby ten kościół poświęcić. W tym kościele nie tylko dacie chwałę Bogu, ale też będziecie żywić nadzieję na lepszą przyszłość. Wy nie tylko módlcie się, ale bierzcie ze sobą wszędzie rozmodloną wiarę katolicką do rodzinnych ognisk, miejsc pracy, jak i tam, gdzie być może braterstwo się oddaliło. Macie być katolikami w każdej czynności i we wszystkich uczuciach. To wiara katolicka pomagała ostać się w najtrudniejszych czasach waszej nieszczęsnej ojczyźnie, umocniła Naród Polski tak, aby odzyskał wolność. Niech ta wiara umacnia nadal was – dodał hierarcha.    

Dwujęzyczna tablica konsekracyjna w Kościele Polskim w Budapeszcie.

Zdjęcie nie do użytku DODANE

Dwujęzyczna tablica konsekracyjna w Kościele Polskim w Budapeszcie.

"Na pamiątkę konsekracji tego kościoła dokonanej przez em. ks. Kardynała Dra Augusta Hlonda, Prymasa Polski dnia 17. sierpnia 1930r. w 10tą rocznicę Cudu nad Wisłą tj. mężnej obrony Polski i całego chrześcijaństwa wobec nawały bolszewickiej Stow Węgiersko-Polskie" 

Legnicki duchowny dotarł do źródeł, dzięki którym dowiedział się więcej o tym wydarzeniu. – W parafii, którą objąłem, postanowiłem zrobić porządek – mówi ks. Maciej. - Masa materiałów archiwalnych poniewierała się na strychu w plebanii i na wieży kościelnej – wspomina.  

Ks. Józefowicz dotarł do relacji ówczesnego korespondenta Gazety kościelnej wydawanej we Lwowie: „Węgrzy udekorowali wspaniałym wieńcem naszą lokomotywę. Pożegnalne okrzyki słychać było aż do stacji granicznej Szob. Tu małe chłopię węgierskie wręczyło prześliczny bukiet kwiatów i jeszcze raz rozległa się pieśń »Eljen Lengyeorszag!« (Przyjedź do Polski!)”. Duchowny z Legnicy swoje odkrycia opisał szczegółowo w artykule „90. rocznica konsekracji Kościoła Polskiego w Budapeszcie” w polonijnym kwartalniku „Quo Vadis”.

W trakcie tegorocznych, rocznicowych obchodów, ks. Maciej był na Węgrzech i sprawował liturgię w świętującej parafii. – Odbyły się dwie Msze św.:  jedna dla Węgrów, druga dla Polaków. W trakcie każdej z nich na tablicy zawiesiliśmy poświęcony wcześniej odpowiednio: kolorowy bukiecik z narodową wstęgą węgierską oraz wianuszek ze wstążką polską – tłumaczy duchowny.

Po Eucharystii odbył się wykład w Domu Polskim. Prelekcję wygłosił tam Endre Laszlo Varga, węgierski historyk zajmujący się tematyką wspólnej historii łączącej oba narody. Naukowiec mówił o bratniej pomocy wojskowej udzielonej naszemu krajowi przed Bitwą Warszawską.


Więcej czytaj w najnowszym 34. numerze "Gościa Legnickiego".