Chocianów. Wystawa upamiętniająca zbrodnię na Polakach

Jakub Zakrawacz

publikacja 11.08.2020 03:17

Młodzi ludzie przypomnieli o przedwojennej tragedii naszych rodaków na terenach ZSRR.

Chocianów. Wystawa upamiętniająca zbrodnię na Polakach Na plakatach przygotowanych przez IPN widnieją twarze ofiar stalinowskiej zbrodni. Jakub Zakrawacz

We wtorek 11 sierpnia przypada 83. rocznica rozpoczęcia masowych mordów na Polakach zamieszkujących tereny ówczesnych republik radzieckich. W wyniku Rozkazu NKWD nr. 00485 życie straciło ponad 111 tys. naszych rodaków. Mieszkańcy Chocianowa postanowili przywrócić pamięć o tamtych wydarzeniach i w niedzielę 9 sierpnia przed kościołem pw. Wniebowzięcia NMP utworzyli wystawę upamiętniającą ofiary zbrodni.

- Chcieliśmy przypomnieć o skali okrucieństwa, jaka dotknęła nasz naród jeszcze przed II wojną światową - mówi Mateusz Sarzyński ze Stowarzyszenia „Wspólna Inicjatywa”, które przygotowało ekspozycję. - Interesuję się historią, ale o tej akcji dowiedziałem się zaledwie kilka lat temu. Nikt mi o niej nie powiedział w szkole. Wspomniana tragedia występuje w świadomości Polaków niezwykle rzadko - dodaje społecznik.  

Powody małej wiedzy o wydarzeniach z tamtego okresu mogą być różne. - Pamiętamy o Zbrodni Katyńskiej, o ofiarach Wołynia. Dlaczego śmierć 111 tys. Polaków gdzieś nam umyka? Może dlatego, że toodbyło się poza granicami Rzeczypospolitej? A może dlatego, że druga wojna światowa przyćmiła wydarzenia, które działy się tuż przed nią? - zastanawia się M. Sarzyński.

Organizatorzy pragnęli początkowo upamiętnić rocznicę Cudu nad Wisłą, jednak z uwagi na powszechność wiedzy na ten temat, a bardzo niską o operacji polskiej, zdecydowali się na stworzenie wystawy o trudniejszych dla nas wydarzeniach. Na sztalugach przed kościołem pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chocianowie pojawiły się twarze obrazujące przekrój społeczeństwa polskiego z tamtych lat. Wszystkich ich łączy tragiczna śmierć z rąk żołnierzy radzieckich.     

Większa część chocianowskiej ekspozycji pochodzi aż z Warszawy. - Instytut Pamięci Narodowej podesłał nam wystawę w formie cyfrowej, przygotowanej do druku. Do tego doszły nasze materiały pomocnicze, w postaci np. mapy terenów, z których wywożono Polaków - tłumaczą organizatorzy.

Ich stowarzyszenie zostało założone w maju br. Młodzi ludzie pragną odpowiadać na lokalne problemy. - Działamy na rzecz gminy, w której wiele rzeczy nie jest takich, jakie powinny być - mówi Sławomir Sobczyszyn. - Stowarzyszenie „Wspólna Inicjatywa” ma szeroki wachlarz zainteresowań, w jego skład wchodzi również chęć edukowania przez historię - mówi pan Sławomir, który twierdzi, że sierpniowa wystawa była pewnego rodzaju chrztem bojowym organizacji. - W przyszłości chcemy działać pod tym kątem i organizować kolejne ekspozycje - dodaje działacz.

„Operacja polska NKWD” była operacją narodowościową, która miała miejsce w ZSRR latach 1937-1938. Jej ofiarami padło min. 111 091 Polaków (śmierć poprzez strzał w tył głowy), zamieszkujących republiki radzieckie. Akcja została przeprowadzona z rozkazu ówczesnego komisarza ludowego Nikołaja Jeżowa.