Relikwie św. Wojciecha w legnickiej katedrze

Jakub Zakrawacz

publikacja 23.04.2020 09:58

Główny patron Polski obchodzi dziś swoje święto. Nabożeństwo z udziałem jego relikwii będzie transmitowane na żywo.

Relikwie św. Wojciecha w legnickiej katedrze "Sancti Adalberti E. M." - Święty Wojciech Biskup i Męczennik. Jakub Zakrawacz

Świętego Wojciecha, biskupa i męczennika, wspominamy 23 kwietnia. Nie wszyscy jednak wiedzą, że w legnickiej katedrze znajdują się relikwiarze zawierające cząstki jego kości.

- Św. Wojciech „przybył” do nas z Gniezna. Śp. bp Tadeusz Rybak wystosował prośbę zarówno o jego relikwie, jak i fragmenty ciała św. Stanisława z Krakowa. Obie otrzymał, posiadam certyfikaty ich autentyczności - mówi ks. Robert Kristman, proboszcz parafii katedralnej.

Relikwie św. Wojciecha znajdują się w nastawie ołtarza głównego świątyni. Stojąc od frontu, mieszczą się one w relikwiarzu, po lewej stronie obrazu Najświętszego Serca Jezusa. Po prawej z kolei możemy dostrzec drugi relikwiarz. Ten przeznaczony jest na relikwie św. Stanisława. Fragmenty kości męczenników umieszczone są w kapsułach. Dzięki napisom znajdujących się na oprawach relikwiarzy możemy odczytać, do kogo konkretnie należą. Relikwie św. Wojciecha wyróżnia jednak dodatkowo to, że znajduje się przy nich mała karteczka z napisem „Sancti Adalberti E. M.”, co tłumaczymy z łaciny i rozwijamy jako „św. Wojciech Biskup i Męczennik”.

Z certyfikatu relikwii św. Wojciecha możemy wyczytać, że arcybiskup Henryk Józef Muszyński, metropolita gdański, stwierdza ich autentyczność. Relikwie mają zawierać cząstki kości świętego, które były przechowywane w krypcie gnieźnieńskiej. Podpisany przez hierarchę dokument (cały po łacinie) wraz z jego pieczęcią został sporządzony 24 marca 2004 r. w Gnieźnie. W tym samym dniu i miejscu, podczas uroczystej Mszy św., relikwie zostały przekazane bp. Tadeuszowi Rybakowi. Oprócz ordynariusza diecezji legnickiej, do pierwszej stolicy Polski przybyli również bp Stefan Regmunt oraz kanonicy Kapituły Katedralnej. Wprowadzenie (peregrynacja) relikwii do „matki wszystkich kościołów w diecezji”, nastąpiła trzy dni później.

W dzień liturgicznego wspomnienia św. Wojciecha, patrona Polski, w domu parafialnym legnickiej katedry odbędzie się specjalne nabożeństwo. Tamtejsi kapłani, za przyczyną świętego, będą prosili o łaskę ustania pandemii koronawirusa w kraju i na świecie. Wspomniane wydarzenie będzie transmitowane online o godz. 20.30, a relacja pojawi się TUTAJ.


Św. Wojciech był kapłanem pochodzącym z Czech. Jako biskup praski starał się wykorzeniać kulty pogańskie, dbał o dobry porządek obyczajów oraz troszczył się o ludzi ubogich. Niepopularny w swoim kraju (w którym czychano na jego życie i zabito mu czterech braci), trafił ostatecznie na dwór Bolesława Chrobrego. Tutaj jego misją była chrystianizacja pogańskich terenów, w tym także obszaru Prus. Zginął wraz ze swymi towarzyszami w pruskim Świętym Gaju, w którym wcześniej odprawił Mszę św. Głowa biskupa męczennika miała wrócić do Polski, a resztę ciała Bolesław Chrobry, według legendy, wykupił od pogan za tyle srebra, ile ono ważyło. Biskup został pochowany w Gnieźnie. W 999 r. papież Sylwester II ogłosił go świętym, a już rok później z pielgrzymką do grobu świętego udał się niemiecki cesarz Otton III. Spotkanie z Bolesławem, znane bliżej jako „zjazd gnieźnieński”, zaowocowało utworzeniem w Polsce pierwsze arcybiskupstwa, a sam kraj zyskał na sile i pozycji w Europie. Św. Wojciech niemal od razu po swej śmierci był uważany za patrona Polski. Dziś, obok Najświętszej Maryi Panny i św. Stanisława, zaliczany jest do jej trzech głównych orędowników.