Lubin. Konkurs o żołnierzach niezłomnych

Jędrzej Rams Jędrzej Rams

publikacja 03.03.2020 12:39

Uczniowie lubińskich szkół podstawowych już wiedzą, ile lat miała Inka w chwili śmierci i jakie pseudonimy nosił Witold Pilecki.

Lubin. Konkurs o żołnierzach niezłomnych W auli „salezjana” spotkali się przedstawiciele 7 szkół z miasta i okolicznych miejscowości Jędrzej Rams /Foto Gość

W auli „salezjana” spotkali się przedstawiciele 7 szkół z miasta i okolicznych miejscowości. Ks. Mariusz Jeżewicz SDB tłumaczył, że jest to co prawda konkurs i zostanie wyłoniony zwycięzca, a zatem i zostanie komuś przyznana i wręczona i nagroda, ale nie to jest najważniejsze. – Myślę, że jest to dobry sposób, by wyłuskać tych spośród uczniów, którzy interesują się historią, a w szczególności historią najnowszą. Z drugiej strony jest to też forma popularyzacji wiedzy o żołnierzach niezłomnych, całym podziemiu antykomunistycznym. Gdy ci młodzi się przygotowują, informacje też docierają do ich znajomych i rodzin – mówi ks. Mariusz.

– Popularyzacja jest niezbędna, bo ciągle pokutuje wizja II wojny światowej, jakoby źli, czyli Niemcy, walczyli z dobrym, czyli z Rosjanami. A to była wojna zła ze złem, jednego zbrodniczego systemu z drugim zbrodniczym systemem. My jako Polacy staliśmy pomiędzy nimi i dopiero z tej perspektywy widać, że ci żołnierze, którzy poszli do lasu, gdy wkroczyli sowieci, doskonale to rozumieli – mówił ks. Jeżewicz.

W konkursie wzięli udział m.in. Zuzia, Kalina i Krystian z klasy 8b z szkoły podstawowej nr 8 w Lubinie. – Przyszliśmy bo trochę się interesujemy historią i chcieliśmy uczcić pamięć żołnierzy wyklętych swoją wiedzą. Uważam, że każdy powinien znać ich historię. Gdy czytałam o żołnierzach, to najbardziej zaskoczyła i zachwyciła mnie postać Inki. Uświadomiłam sobie, że ona poszła walczyć do partyzantów, kiedy miała tyle samo lat co ja mam teraz. Ileż odwagi musiała mieć ta dziewczyna – mówi Kalina.

Zadania nie były łatwe. Konkurs obejmował znajomość sylwetek W. Pileckiego, D. Siedzikówny, Ł. Cieplińskiego więc uczestnicy musieli odpowiedzieć na pytanie m.in. o to, jaki stopień posiadał Witold Pilecki, ile razy otrzymał Krzyż Walecznych, podać przynajmniej dwa pseudonimy Pileckiego, wiek Inki w chwili śmierci, czy przybrane konspiracyjne nazwisko Cieplińskiego. Ostatecznie 1. miejsce zajęła Szkoła Podstawowa w Siedlcach, 2. miejsce Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Lubinie, a trzecie Szkoła Podstawowa nr 7 w Lubinie.