Legnica. Trzy dni świąt

Jędrzej Rams Jędrzej Rams

publikacja 07.01.2020 09:16

Wierni ze wschodnich Kościołów rozpoczęli w nocy świętowanie Narodzenia Pańskiego.

Legnica. Trzy dni świąt Rozpoczęły się święta Narodzenia Pańskiego w Kościołach wschodnich. Jędrzej Rams /Foto Gość

Według kalendarza juliańskiego, którym posługują się wierni m.in. Kościoła greckokatolickiego, Boże Narodzenie wypada 7 stycznia. Dlatego w nocy z 6 ma 7 stycznia w cerkwiach odbyły się liturgie rozpoczynające świętowanie. W legnickiej cerkwi Zaśnięcia NMP zebrało się prawie 300 wiernych obrządku greckokatolickiego. Najpierw modlono się podczas Wełyke Poweczirja (wielkie powieczerze). Jest to nabożeństwo, które składa się ze śpiewu psalmów, symbolu wiary, modlitwy „Ojcze nasz”, jest też hymn „Chwała na wysokości Bogu”, a na koniec Łytia, czyli modlitwa z błogosławieństwem chlebów, pszenicy, wina i oliwy. Godzinę później rozpoczęła się liturgia Mszy św.

Niektóre elementy chociażby wystroju wnętrza są podobne do tych, które spotkamy w naszych rzymskokatolickich kościołach np. udekorowane choinki. Próżno jednak szukać stajenki betlejemskiej. Tradycją tego Kościoła jest wystawianie ikony Narodzenia Pańskiego. Co ciekawe dzieciątko Jezus leży w żłóbku, który przypomina grób. Jest to głęboka symbolika wiary, że po to na świat przyszedł Bóg, by umrzeć za nasze grzechy i dać nam życie wieczne.

W Cerkwi obchody świąt Narodzenia Pańskiego trwają trzy dni: pierwszego, głównego dnia świąt wierni zgłębiają tajemnicę Narodzenia Pańskiego. Drugiego dnia do nieba płyną słowa uwielbienia Boga za dar Maryi i św. Józefa. Trzeci dzień jest poświęcony św. Szczepanowi, pierwszemu męczennikowi za wiarę w Chrystusa.

Podczas wigilii grekokatolików obowiązuje post ścisły. Samą uroczystość poprzedza też tzw. post Filipowy, czyli 40-dniowy okres postu.

W Polsce mamy dwie diecezje (eparchie) Kościoła greckokatolickiego. Jedna to archieparchia (archidiecezja) przemysko-warszawska, druga to eparchia (diecezja) wrocławsko-gdańska.

Szacunkowe dane sprzed kilku lat mówiły o około 50 tys. wiernych tego obrządku w Polsce. Byli to głównie potomkowie ludności wschodnich terenów Polski, którzy zostali przesiedleni na tzw. Ziemie Odzyskane w ramach akcji "Wisła". Od kilku lat w Polsce pracują setki tysiące Ukraińców. Kościół greckokatolicki porozumiał się z przedstawicielami diecezji rzymskokatolickich i w wielu miejscowościach m.in. w Bolesławcu i Jeleniej Górze na Dolnym Śląsku, a także w Gdyni, Grójcu, Częstochowie, Bydgoszczy i Kielcach, cyklicznie, odbywają liturgie greckokatolickie w kościołach rzymskokatolickich.