Legnica. Uhonorowany kapłan

Jędrzej Rams Jędrzej Rams

|

Foto Gość

publikacja 02.11.2019 12:40

Ks. prof. dr hab. Stanisław Araszczuk otrzymał ważny medal.

Legnica. Uhonorowany kapłan Tuż po odznaczeniu. ks. Ardiaiusz Śliwiński

We wtorek 29 października br. w Warszawie w Pałacu Prezydenckim obchodzony był Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych. Przed rokiem ustanowił go Sejm RP, wyznaczając datę 19 października, czyli dzień uprowadzenia bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

W ramach tegorocznego święta odbyło się wręczenie dwóch oznaczeń - Orderów Odrodzenia Polski oraz Medali Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Wśród kapłanów uhonorowanych wspomnianym medalem jest też jeden z diecezji legnickiej - ks. prof. dr hab. Stanisław Araszczuk, proboszcz parafii pw. św. Tadeusza Apostoła w Legnicy.

Odznaczenie odwołuje się do pracy kapłana jeszcze z lat 80. XX w., gdy pracował on w parafii pw. Maryi Matki Kościoła w Dzierżoniowie i był założycielem i opiekunem Duszpasterstwa Ludzi Pracy Ziemi Dzierżoniowskiej, bronił ludzi pracy przed szykanami aparatu bezpieczeństwa, przez co dzisiaj ma status pokrzywdzonego przez Służbę Bezpieczeństwa. Przypomnijmy, że przed dwoma laty ten sam kapłan otrzymał Krzyż Wolności i Solidarności.