Jelenia Góra. Nabożeństwo Taizé

Sławomir Puciato

publikacja 19.10.2019 08:42

To było trzecie spotkanie przygotowujące diecezję legnicką do 42. ESM.

Jelenia Góra. Nabożeństwo Taizé Modlitwa w jeleniogórskiej bazylice mniejszej. Sławomir Puciato

Jelenia Góra to kolejny przystanek w „pielgrzymce zaufania” - cyklu spotkań w naszej diecezji, które przygotowują wiernych do 42. Europejskiego Spotkania Młodych Taizé organizowanego we Wrocławiu.

Miejscem wspólnej modlitwy w piątkowy wieczór 18 października była Bazylika Erazma i Pankracego. Jak zawsze przy tego typu nabożeństwach panował półmrok, rozbrzmiewał śpiew, czytano Boże słowo. Były też chwile ciszy. Od Krzyża wychodziły szarfy w pięciu kolorach, symbolizując 5 kontynentów. Zwrócono w ten sposób uwagę na Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny, który przypada w październiku.

- Jedyny warunek - obok warunku wieku, to jest pragnienie wiary, jeśli ktoś posiada pragnienie wiary to nie musi być osobą wierzącą bez „wątpliwości”, nie musi być osobą praktykującą bez żadnych problemów. Jeśli masz pragnienie wiary to spotkanie jest dla Ciebie - takie słowa zachęty skierował do zgromadzonych ks. Piotr Kruczyk, diecezjalny koordynator przygotowujący wiernych na noworoczny wyjazd do Wrocławia.

Na zakończenie głos zabrał proboszcz Bazyliki ks. Bogdan Żygadło. - Dziękuję Panu Bogu, bo to on nas tutaj gromadzi i jednoczy, on dał nam możliwość bycia tu i teraz - mówił. Słowa wdzięczności skierował także do organizatorów: księży wikarych Przemysława i Michała, do sióstr magdalenek, który służyły swoim śpiewem, i do młodzieży - wszystkich zebranych na wspólnej kontemplacji Krzyża. Dał również osobiste świadectwo, gdyż uczestniczył w rekolekcjach w Taizé.

- Była to ogromna łaska bycia u źródła, bycia w Taizé. Niesamowite doświadczenie jedności w różnorodności, doświadczenie miłości Pana Boga i jedności ludzkich serc. Tam po prostu trzeba jechać, zwłaszcza że Wrocław jest tak blisko. Warto poczuć ducha Bożej jedności pośród młodych ludzi - powiedział proboszcz.