Legnica. Przenosiny kapłanów

Jędrzej Rams Jędrzej Rams

dodane 30.05.2019 20:20

Biskup legnicki wręczył dekrety wielu księżom, zmieniając im miejsce głoszenia prawdy o zbawieniu.

Legnica. Przenosiny kapłanów

W czwartek 30 maja w dużej auli Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski wręczył dekrety na mocy których niektórzy prezbiterzy zmienią miejsca swojej pracy. Dotyczyło to 14 proboszczów, 27 wikariuszy i rezydentów. 4 kapłanów przejdzie na emeryturę.

Przed południem swoje pierwsze w życiu dekrety otrzymali księża neoprezbiterzy. I tak ks. Mateusz Maleńczuk idzie do parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbe w Lubinie, ks. Tomasz Piątkowski do parafii pw. MBKP w Polkowicach, ks. Michał Kamiński do parafii pw. św. Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze a ks. Roman Charkot do parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Bolesławcu. -  Na wręczenie dekretów czekaliśmy z dużymi emocjami. Było to wyczekiwanie na posłanie. W końcu chcieliśmy zostać posłani do ludzi. Teraz trzymając w ręce dekret biskupa cieszę się, że już idę do ludzi którzy czekają na Chrystusa – mówił Gościowi Legnickiemu ks. Mateusz Maleńczuk.

 Dekrety przejścia na emeryturę otrzymali księża Ludwik Solecki z parafii pw. św. Augustyna w Ciechanowicach, ks. Wilhelm Ogaza z parafii pw. Podwyższenia Świętego Krzyża w Zebrzydowej, ks. Stanisław Polonis z par. pw. św. Antoniego Padewskiego z Łagowa, oraz ks. Wiesław Migdał z parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbe w Lubinie.

Dzień wręczania dekretów to też radość dla wielu wikariuszy, którzy tego dnia po raz pierwszy otrzymują przeniesienie na funkcję proboszcza. Wśród takich kapłanów jest ks. Łukasz Frątczak, dotychczasowy wikariusz parafii pw. Matki Bożej Miłosierdzia w Jeleniej Górze-Cieplicach. – Otrzymałem skierowanie do parafii pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Zbylutowie. Ten dekanat jest mi kompletnie nieznany, chociaż miałem przyjemność spotykać się z niektórymi kapłanami jeszcze w czasach seminaryjnych czy już pracy kapłańskiej - mówi ks. Łukasz. – Był czas seminarium i pragnęliśmy zostać księżmi. Teraz jako wikariusze coraz bardziej przychodziło pragnienie zostania proboszczem. Żeby może już samemu podjąć odpowiedzialność za prowadzenie ludzi do Chrystusa. Żeby być już nie tyle pomocnikiem pasterza co samemu pójść na pastwisko paść owce. Na szczęście nie wynikało to z jakiegoś złego doświadczenia życia kapłańskiego. Dzięki Bogu miałem wielkie szczęście, że w ciągu 15 lat pracy kapłańskiej trafiałem na rewelacyjne wspólnoty kapłańskie i do ludzi otwartych na Chrystusa. Jednak cieszę się, że biskup mi zaufał i wysyła mnie właśnie do pracy jako proboszcz. Ja mogę odpowiedzieć „Oto jestem”. Mam wielką radość w sercu, że zostałem proboszczem.– mówi ks. Łukasz.

W ramach zmian ks. Tomasz Tytera, proboszcz parafii w Czernicy został równocześnie proboszczem parafii w Dziwiszowie. Podobna sytuacja ma miejsce w Łagowie, który od końca czerwca będzie podlegał proboszczowi będącemu równocześnie w Jerzmankach.

Nowym dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego Legnickiej Kurii Biskupiej został mianowany ks. Robert Bielawski, dotychczasowy wikariusz parafii katedralnej i duszpasterz młodzieży oraz akademicki.

Tagi: