Słowo ojca Jordana

Jędrzej Rams

|

Gość Legnicki 20/2019

publikacja 16.05.2019 00:00

– Nie szukamy rozgłosu. Trafiają do nas po prostu ci, którzy czują, że Bóg wzywa ich na misje – tłumaczy studentka pedagogiki, która sama w tym roku leci na Filipiny.

To ci młodzi niedługo pojadą głosić Chrystusa za granicą – Asia (czwarta od lewej) i Julka (czwarta od prawej). To ci młodzi niedługo pojadą głosić Chrystusa za granicą – Asia (czwarta od lewej) i Julka (czwarta od prawej).
Archiwum Joanny Mackieło

Julia Kaczor z Legnicy i Joanna Mackieło z Jeżowa Sudeckiego, związane z duszpasterstwem ojców salwatorianów, jadą w tym roku na misje. Obie studiują we Wrocławiu i to tam trafiły do Wolontariatu Misyjnego „Salvator”. Julia uczy się zarządzania środowiskiem przyrodniczym na Uniwersytecie Wrocławskim. Jeszcze przed studiami udzielała się w duszpasterstwie młodzieży diecezji legnickiej i podczas pieszej pielgrzymki na Jasną Górę. Już wtedy zastanawiała się po cichu: „A może misje?”.

– Pod koniec września ubiegłego roku Pan Bóg postawił na mojej drodze Joannę Mackieło, która już wtedy była jedną z liderek naszego wrocławskiego regionu. Dzięki niej weszłam do wspólnoty Wolontariatu Misyjnego „Salvator”. Podczas warsztatów przygotowywaliśmy się na przykład do pracy z dziećmi. Najważniejszym elementem formacji jest jednak osobisty rozwój duchowy, dlatego jej nieodłącznymi elementami są Eucharystia, adoracja i konferencje – wymienia Julia.

Właśnie dowiedziała się, że wyjedzie na miesiąc do Albanii. To standard, że na pierwsze misje jedzie się do jednego z krajów europejskich. Część jej kolegów z kursu trafi na Białoruś, Ukrainę czy do Rumunii. – Naszym głównym zadaniem będzie prowadzenie zajęć dla miejscowych dzieci i wykonywanie różnych prac fizycznych przy placówce. Nasza misja rozpocznie się z końcem czerwca i potrwa do pierwszych dni sierpnia – opowiada Julia. Joanna swoje pierwsze misje też przeżyła w Albanii, gdzie katolików jest zaledwie 13 proc. We wsiach rozsianych dookoła miejscowości Koplik zajmowała się dziećmi i młodzieżą. W tym roku trafi na Filipiny.

– Pod moją opieką będą dzieci i młodzież z biednych dzielnic miasta. Tam egzaminy państwowe, np. do szkół, przeprowadzane są po angielsku. Dzieci potrzebują więc pomocy w nauczeniu się tego języka – mówi Asia. Najpierw wybrała sobie Zambię. Jednak czuła, że to nie do końca idealny wybór, więc decyzję pozostawiła przełożonym. Powiedziała, że jeżeli ktoś zgłosi się po pomoc i trzeba będzie kogoś wysłać, ona się zgłasza już teraz. Wybór miejsca na wyjazd u salwatorianów to jedno z ważniejszych wydarzeń w przygotowaniach. Te zaczynają się w październiku i przez wiele miesięcy pomagają zdecydować, czy misje to faktycznie to, do czego wzywa Bóg.

– Nie prowadzimy zasadniczo żadnych akcji promocyjnych. Nie jesteśmy duszpasterstwem akademickim, gdzie bardzo często trafiają osoby poszukujące wiary. Jeżeli już ktoś trafi do salwatorianów, to raczej czując „to coś”, przyszedł dowiedzieć się czegoś więcej – opowiada Asia Mackieło, pełniąca funkcję jednego z liderów wrocławskiego regionu Wolontariatu Misyjnego „Salvator”.

Ale sama chęć i zainteresowanie misjami to za mało, by zostać wysłanym. Żeby dotrwać do chwili błogosławieństwa i wręczenia krzyży misyjnych, najpierw trzeba przejść roczną formację według duchowości salwatoriańskiej. Do tego dochodzą spotkania regionalne i ogólnopolskie oraz uczestnictwo w inicjatywach w regionie. Takich chociażby jak ta, gdy w IV niedzielę wielkanocną Asia i Julka w legnickiej katedrze kwestowały na rzecz wyjazdów wolontariuszy.

– Ja wyjeżdżam na początku czerwca. Towarzyszyć mi będzie to samo hasło, które przyświeca salwatorianom. Ich założyciel, sługa Boży o. Franciszek Jordan, napisał: „Dopóki żyje na świecie choćby jeden tylko człowiek, który nie zna i nie kocha Jezusa Chrystusa Zbawiciela Świata, nie wolno ci spocząć”... – mówi Joanna Mackieło.