Nowi członkowie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka w Kowarach

Jędrzej Rams Jędrzej Rams

dodane 27.03.2019 15:16

W Kowarach 5 osób przystąpiło do dożywotniej świadomej abstynencji w intencji osób uzależnionych.

Nowi członkowie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka w Kowarach Droga Krzyżowa podczas dnia skupienia. KWC Diecezji Legnickiej

W sobotę 23 marca w ośrodku Domowego Kościoła w Kowarach spotkali się członkowie, kandydaci, sympatycy, a także ci, którzy wierzą w ideę Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Pięcioro z nich przystąpiło do krucjaty. Czasami jest to jedyna metoda, by wyrwać się ze spirali uzależnienia, wiodącej do zrujnowania życia. Tak było chociażby w przypadku Pawła z Jeleniej Góry. - Miałem problem z alkoholem i przystąpienie do Krucjaty wydawało mi się jedynym wyjściem. Abstynencja wydała mi się możliwością poradzenia sobie z tym moim problemem. Dowiedziałem się o tym od koleżanki z kręgu, ponieważ sam jestem w Domowym Kościele. Zrobiłem to dla siebie i dla najbliższych. Myślałem w tym momencie o mojej rodzinie - mówi mężczyzna.

W naszej diecezji istnieje księga, w której znajdziemy setki wpisów potwierdzających, że podpisane tam osoby zobowiązały się do zaprzestania picia alkoholu. Oczywiście zdecydowana większość z nich to były deklaracje czasowe, np. na rok i są to deklaracje kandydackie. Ale niemało jest też deklaracji dozgonnych, które formalnie nazywają się po prostu deklaracjami członkowskimi. W Kowarach w tę właśnie sobotę do księgi zostały dopisane kolejne nazwiska osób, które stały się członkami KWC.

- Właściwie jest tak, że można od razu przystąpić do dzieła, nie trzeba być w Ruchu Światło-Życie. Każdy kto czuje potrzebę, by w ten właśnie sposób modlić się za uzależnionych, może złożyć przyrzeczenie - mówi ks. Jakub Bochyński.

O tym, że niełatwo jest namówić ludzi do przystąpienia do Krucjaty wie Ryszard Szewczyk, który od prawie dwóch dekad promuje Krucjatę Wyzwolenia Człowieka. - Nigdy nie było łatwo namówić ludzi do całkowitej albo czasowej abstynencji. Krucjata zadaje za Jezusem pytanie o miłość do drugiego człowieka. Jezus pytał św. Piotra „Czy miłujesz mnie bardziej…” I to pytanie jest też do nas. W wolności możemy odpowiedzieć, że kochamy Jezusa „bardziej” i podejmujemy wyrzeczenie np. za sąsiada, który pije alkohol czy też innego znajomego, który jest uzależniony - mówi Ryszard Szewczyk.

Krucjata w Polsce świętuje właśnie 40-lecie powstania. Stało się to podczas pielgrzymki św. Jana Pawła II do Ojczyzny, kiedy papież pobłogosławił to dzieło 8 czerwca 1979 roku w Nowym Targu. Więcej o KWC – www.kwc.oaza.pl.