Za wrażliwość i tolerancję

Roman Tomczak Roman Tomczak

publikacja 26.02.2019 15:20

Bente Kahan, urodzona w Norwegii, a od 18 lat związana z Wrocławiem żydowska aktorka, pieśniarka, reżyserka i dramatopisarka, jesienią odbierze Międzynarodową Nagrodę Mostu za 2019 rok.

Za wrażliwość i tolerancję Bente Khan nazywana jest też divą muzyki żydowskiej. Łukasz Giza

Kahan to absolwentka studiów teatralnych w Tel Awiwie i Nowym Jorku. Od 2001 roku związana z Wrocławiem, gdzie od 2005 roku pełni funkcję dyrektora Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej.

Wrocławska działalność artystki w znacznym stopniu zaważyła na decyzji Towarzystwa Przyznawania Nagrody Mostu, jednak tytuł laureatka wyróżnienia - przyznawanego przez Europa-Miasto Zgorzelec/Görlitz - zawdzięcza całej swojej złożonej, niezwykłej osobowości. 

- Członkowie kapituły docenili jej talent artystyczny, wrażliwość i tolerancję płynące z poczucia przynależności do prastarej tradycji i dobrego rozumienia źródeł kulturowej tożsamości Europy, w której zawiera się także żydowskie dziedzictwo, z którym artystka się nie tylko utożsamia, ale wręcz uznaje za czynnik kształtujący ją jako człowieka i twórcę - informuje Ranata Burdosz ze zgorzeleckiego magistratu.

Międzynarodowa Nagroda Mostu (Der Internationale Brückepreis) przyznawana jest od 1993 roku (od 1998 r. rokrocznie), początkowo przez miasto Görlitz, od 2001 roku wspólnie przez Europa–Miasto Zgorzelec/Görlitz.

Trafia do wybitnych osób w uznaniu zasług dla zbliżania ludzi różnych nacji, kultur i poglądów. Głównym kryterium wyboru laureata jest jego osobiste zaangażowanie z jakim, poprzez swoje działania pobudza do myślenia, integruje ludzi, narody, kultury, pomaga przezwyciężać podziały. Wśród dotychczasowych laureatów nagrody są m. in. kard. Miloslav Vlk (2001 r.), Norman Davies (2009 r.) oraz abp Alfons Nossol (2017 r.)