Jedzenie na ratunek

Jędrzej Rams Jędrzej Rams

publikacja 29.11.2018 11:54

Do Legnicy przyjechała kolejna partia żywności, która dzięki parafiom trafi do najbardziej potrzebujących.

Jedzenie na ratunek Jedzenie które trafi do potrzebujących w diecezji legnickiej Jędrzej Rams /Foto Gość

Dzięki Caritas Diecezji Legnickiej w ramach inicjatywy pod nazwą FEAD Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020 zostanie rozdane 365 ton jedzenia o wartości prawie 1,9 mln zł.

– Docieramy obecnie do prawie 7,5 tys. potrzebujących osób z diecezji legnickiej – mówi Łukasz Żygadło z Caritas Diecezji Legnickiej.

Od czasu wprowadzenia rządowego programu 500+ obszar biedy nieco się zmniejszył, ale nadal bardzo dużo osób potrafi zapukać do drzwi plebani z prośbą o coś do jedzenia. Wie o tym ks. Jan Mateusz Gacek z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Legnicy, który od lat prowadzi w mieście stołówkę charytatywną a z programu FEAD w parafii korzysta około 120 osób.

–Taka pomoc poprzez Caritas ma sens i jest bardzo potrzebna. Nie każdy chce się ujawniać z swoim niedostatkiem a dzięki formie jaką proponuje Kościół, po cichu, otrzymują oni wsparcie a takie osoby potrzebujące są w każdej parafii. W każdej. Co prawda ich ilość jest mniejsza niż w latach 90. XX wieku, kiedy to pojawiło się bardzo wielu bezrobotnych i nieładzących sobie w nowej rzeczywistości, ale teraz nadal jest komu pomagać – mówi ks. Jan Mateusz Gacek.

Obok samego wydawania żywności, czyli bezpośredniego wsparcia potrzebujących, program FEAD poszedł o krok dalej i pomaga też w sposób pośredni.

– W ramach programu organizujemy szkolenia w ramach tzw. działań towarzyszących, które mają na celu zaktywizowanie otrzymujących pomoc. Dodatkowo dzięki takim spotkaniom warsztatowym te osoby przestają być dla nas, pośrednikom w przekazywaniu im pomocy, anonimowi – mówi Łukasz Żygadło.

Działania towarzyszące to cykl czterech szkoleń. Na terenie diecezji odbędzie się prawie 40 warsztatów podzielonych tematycznie. Pierwsze to warsztaty kulinarne pokazujące różne możliwości przygotowania potraw i wykorzystania artykułów spożywczych. Druga grupa to warsztaty dietetyczne dotyczące zdrowego żywienia. Trzecia grupa zajęć to program edukacyjny mających na celu zapoznanie z zasadami zdrowego odżywiania i przeciwdziałania marnowaniu żywności. Czwarta grupa spotkań obejmuje tematy edukacji ekonomicznej, czyli praktyczna nauka tworzenia budżetu domowego czy ekonomicznego prowadzenia gospodarstwa domowego.