Wleń ma świętą patronkę

Roman Tomczak Roman Tomczak

publikacja 14.10.2018 19:46

Dziś (14.10) odbyły się tu uroczystości nadania patronatu św. Jadwigi Śląskiej. – Tej, która przez wieki była wzorem postępowania – mówił podczas Mszy św. bp Zbigniew Kiernikowski.

Wleń ma świętą patronkę Miasto przygotowało na okoliczność święta specjalny korowód, w którym młodzież przebrana była w stroje z epoki św. Jadwigi. Roman Tomczak /Foto Gość

Uroczystości rozpoczęła specjalna sesja Rady Miejskiej, podczas wystąpili m.in. Artur Zych – burmistrz Wlenia, Marzena Machałek – posłanka na Sejm RP, przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego oraz delegaci zaprzyjaźnionej z Wleniem gminy z Wielkopolski. Przypomniano sylwetkę księżnej, żony Henryka Brodatego, oraz podziękowano inspiratorom działań na rzecz ogłoszenia jej patronatu.

W południe uczestnicy sesji oraz mieszkańcy miasta i goście spotkali się na rynku, gdzie dołączyły do nich dzieci i młodzież z Zespołu Szkół im. św. Jadwigi Śląskiej, przebrane w stroje z epoki średniowiecza. Tam wysłuchano hejnału, po czym korowód na czele z pocztem sztandarowym szkoły wyruszył do kościoła pw. św. Mikołaja Biskupa. Zanim rozpoczęła się Msza św., przedstawiciele samorządu przypomnieli treść uchwały w sprawie ustanowienia Jadwigi Śląskiej patronką Wlenia.

"Rada Miasta i Gminy Wleń wyraża prośbę i życzenie, aby św. Jadwiga Śląska została patronką miasta i gminy Wleń. (...) Dzień 16 października ustanawia się dniem patronki miasta Wleń" – odczytano przed wiernymi. Następnie przytoczono treść dokumentu Stolicy Apostolskiej, nadającej Wleniowi patronat św. Jadwigi.

"(...) Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, mocą władzy nadanej przez Ojca Świętego Franciszka, po uważnym rozeznaniu sprawy, mając na względzie, że wybór jak i aprobacja zostały przeprowadzone zgodnie z prawem, niniejszym pozytywnie odpowiedziała na prośby, jak też zatwierdza św. Jadwigę, mniszkę, patronką u Boga miasta Wleń, przyznając tym samym wszystkie prawa i przywileje liturgiczne zgodnie z następującymi rubrykami, bez względu na wszelkie przeciwne zarządzenia (...)".

W homilii do wiernych bp Zbigniew Kiernikowski wiele miejsca poświęcił postaci św. Jadwigi, zwłaszcza w kontekście czytania z Ewangelii przewidzianego na tę niedzielę, a traktującego o bogaczu, który opuścił Jezusa dowiedziawszy się, że aby wejść do królestwa Bożego, musi sprzedać wszystko co ma.

– To święta, która dla tego regionu, a w szczególności dla tego miasta, ma tak wielkie znaczenie. I która przez wieki stanowiła odniesienie i wzór w wielu decyzjach, w sposobach organizowania życia społecznego. Bo miała władzę i potrafiła służyć, co nie zawsze jest takie łatwe.

Wprowadzała pokój i pojednanie, przeżywając także różne upokorzenia. Co też nie jest łatwe. Bo czasem jakiś pokój można narzucić, ale to jest krótkotrwałe. Cechowała się skromnością, prostotą życia. I będąc bogatą, bo taką była z racji swojej pozycji społecznej, książęcej, potrafiła służyć ubogim. Ta prawda trwała w jej pokoleniu i w pokoleniach następnych.

To impuls dla tej społeczności i dla wszystkich nas, byśmy z niej czerpali wzór i wsłuchiwali się w słowo Boże, tak jak ona to robiła, przez swoją modlitwę i pokutę. W nawiązaniu do dzisiejszej liturgii słowa możemy powiedzieć, że miała to coś, czego czasem brakuje. Miała mądrość, która jest ponad wszystkie bogactwa – mówił bp Zbigniew. Mszy św. towarzyszyły relikwie św. Jadwigi Śląskiej .

Niedzielne uroczystości nadania miastu patronatu trwały do późnego wieczora. Po południu w Zespole Szkół im. św. Jadwigi Śląskiej odbył się Festyn Jadwiżański. Po nim w kościele św. Mikołaja odbył się spektakl słowno-muzyczny „Święta Jadwiga Śląska” w wykonaniu Julietty Gonzales i Małgorzaty Zuchowicz. Uroczystości zakończył koncert „Historia. Pamięć. Tożsamość”, pod dyrekcją Alana Urbanka.