Książę bez twarzy

Roman Tomczak

|

Gość Legnicki 41/2018

publikacja 11.10.2018 00:00

Do dziś nie wiemy, jak naprawdę wyglądał Henryk II Pobożny. Fakt, że przez osiem wieków przedstawiano jednak jego wizerunek, najlepiej świadczy, jak silna była pamięć o tym władcy.

Wykład ks. dr. Szupieńki był jedyną jak na razie syntezą wiedzy na temat wizerunków  syna Jadwigi Śląskiej, jakie powstały na przestrzeni ostatnich 800 lat. Wykład ks. dr. Szupieńki był jedyną jak na razie syntezą wiedzy na temat wizerunków syna Jadwigi Śląskiej, jakie powstały na przestrzeni ostatnich 800 lat.
Zdjęcia Archiwum DLP ’90 w Legnicy

Pierwszym po wakacyjnej, prawie czteromiesięcznej przerwie gościem Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90 w Legnicy był ks. dr Stanisław Szupieńko, historyk sztuki, diecezjalny konserwator zabytków. Gość przedstawił wykład „Ikonografia Henryka Pobożnego w sztuce”. Rozpoczynając swoją opowieść o obrońcy chrześcijańskiej Europy przed Tatarami, prelegent zaskoczył wszystkich stwierdzeniem o braku wiarygodnego, współczesnego wizerunku plastycznego Henryka Pobożnego. Okazuje się bowiem, że wszystko, co wiemy o fizjonomii księcia, pochodzi głównie z żywotów jego matki, św. Jadwigi, lub przedstawień bitwy legnickiej. Świadectwa te powstały jednak już po śmierci bohaterskiego Piasta.

Dostępne jest 14% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.