Awaria na "osadniku"

Roman Tomczak Roman Tomczak

publikacja 29.07.2018 21:43

Pięć jednostek Straży Pożarnej zabezpiecza wyciek szlamu z największego w Europie zbiornika odpadów poflotacyjnych "Żelazny Most".

Awaria na "osadniku" Szlam zalał jezdnię na długości ok. pół kilometra. Służby zapewniają, że nie ma zagrożenia dla ludzi i środowiska. Roman Tomczak /Foto Gość

Tuz po godz. 19 dyżurny Komendy Powiatowej PSP w Polkowicach otrzymał zawiadomienie o ogromnych ilościach błota zalewającego szosę z Polkowic do Rudnej. Na miejsce wysłano 5 wozów strażackich.

- Okazało się, że rozszczelniła się jedna z czterech rur o przekroju 80 cm którą transportowany jest do zbiornika odpadów poflotacyjnych szlam powstały w procesie flotacji rudy miedzi. Szlam pod ciśnieniem ok 3 atmosfer przez jakiś czas wylewał się na jezdnię. Strażacy zabezpieczyli teren i wezwali na miejsce przedstawicieli zarządcy drogi, którym jest KGHM - wyjaśnia asp. Jacek Sasiela, dyżurny w komendzie PSP w Polkowicach.

Szlam zalał szosę na długości ok. 0,5 km. Dalej powędrował rowem i obniżeniami terenu w kierunku miejscowości Stara Rzeka w gm. Grebocice. Mimo to strażacy zapewniają, że  nikomu nie grozi niebezpieczeństwo. - Nie stwierdziliśmy zagrożenia chemiczno-ekologicznego - informuje asp. Sasiela.

Po stwierdzeniu rozszczelnienia natychmiast zamknięto zawór doprowadzający szlam uszkodzoną rurą do osadnika. Mimo to w najniższym punkcie zalanej błotem jezdni sięgał on ok. 1 metra.

Zarządca drogi sprowadził w miejsce awarii swoje służby techniczne, które zajmą się naprawą rozszczelnienia i przywróceniem szosy do użytkowania przez pojazdy. Do tej pory ruch odbywa się objazdami.

Zbiornik odpadów poflotacyjnych "Żelazny Most" to największa tego typu inwestycja w Europie. Na 1,5 tys. ha otoczonej wysokim wałem powierzchni składowanych jest 1.1 mld m3 szlamu osadowego.

Jego budowę rozpoczęto w 1974 r. Trzy lata później rozpoczęto jego eksploatację i równoczesną rozbudowę.  W maju tego roku ruszyły prace mające na celu powiększenie obszaru osadnika "Żelazny Most" o tzw. "Kwaterę Południową". Po jej wybudowaniu zbiornik ma pomieścić dodatkowych 170 mln m3 szlamu poflotacyjnego.