Remont po 107 latach

Roman Tomczak Roman Tomczak

publikacja 29.06.2018 08:12

Z wnętrza kościoła parafialnego pw. św. Rodziny zniknął ołtarz. Rozebrała go część po części ekipa wyspecjalizowanych pracowników pod okiem historyka sztuki Marii Lelek.

Remont po 107 latach Inskrypcja z tyłu obrazu informuje, że był restaurowany w 1911 r. Archiwum parafialne

To ta sama historyk sztuki, która pracowała m.in. przy renowacji zabytków z bazyliki w Krzeszowie. Jak wyjaśnia ks. Andrzej Wilczyński, proboszcz w Gostkowie, barokowy ołtarz od dawna wymagał już gruntownego remontu.

- Naruszył go ząb czasu. Wyblakły złocenia na liściach, złuszczyła się farba na postaciach apostołów, zgniła podstawa ołtarza. Ale przede wszystkim ratowania wymagał obraz Świętej Rodziny - informuje.

Przy demontażu obrazu z tyłu odkryto inskrypcję. Informuje ona, że ostatniej renowacji barokowego dzieła dokonał w 1911 r. mistrz malarski z Kamiennej Góry. Teraz drewniane części ołtarza i obrazy powędrowały do renowacji.

- Części ozdobne oraz figury świętych Piotra, Pawła i Jana Nepomucena do pracowni w Krzeszowie, a obrazy - do krakowskiego atelier Marii Lelek - informuje Grzegorz Żurek, wiceprzewodniczący Rady Parafialnej w Gostkowie.

W tym samym czasie rozpoczęły się prace przy remoncie elewacji kościoła w Gostkowie oraz remont elewacji wieży przy kościele filialnym w Jaczkowie.

Renowacja barokowych dzieł sztuki z Gostkowa potrwa do jesieni. Jest możliwa dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz darowiźnie Fundacji KGHM Polska Miedź. Na październik zaplanowano ponowne uroczyste poświęcenie ołtarza.