Zbudowany dla cesarza, służący wiernym

Roman Tomczak Roman Tomczak

publikacja 13.06.2018 09:39

Od 110 lat jest najbardziej charakterystycznym architektonicznie punktem Zakaczawia. Kilka dni temu kościół pw. św. Jacka w Legnicy obchodził swoje urodziny.

Zbudowany dla cesarza, służący wiernym Cesarz Wilhelm II dokonuje przeglądu gwardii cesarskiej na placu przed kościołem św. Jacka. Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne Księstwa Legnickiego

6 czerwca 1908 r. była dla Legnicy dniem wyjątkowym. Cesarz pruski Wilhelm II wraz ze swoim synem księciem Oskarem von Preuβen wzięli udział w uroczystym oddaniu do użytku kościoła, który dziś nosi wezwanie św. Jacka Odrowąża. Zbudowano go jako świątynię ewangelicką, dedykowaną pamięci cesarza Fryderyka III Hohenzollerna (1831-1888), ojca Wilhelma II.

Na zachowanych z tego dnia zdjęciach widać pompę, z jaką witano władcę Prus w Legnicy. Niewątpliwą atrakcją była kompania honorowa, która asystowała uroczystościom na placu przed kościołem. Aby podkreślić komu dedykowana jest świątynia, u wejścia do nawy głównej zbudowano kaplicę. Wewnątrz umieszczono tablicę pamiątkową, poświęconą zmarłemu cesarzowi.

Warto przypomnieć, że Prusacy zbudowali tę ewangelicką świątynię na miejscu dawnego kościoła i klasztoru kartuzów z XIV w. Do kartuskiego klasztoru, nadaniem księcia Ludwika I, należały w tym czasie m. in. Koskowice. Klasztor zlikwidowano, kiedy na Dolnym Śląsku zaczęła panoszyć się reformacja.

Po wojnie kościół przypadł katolikom. Wcześniej został niestety dotkliwie splądrowany przez Rosjan, którzy na krótko urządzili w nim magazyny. Po wyremontowaniu i poświęceniu świątynia służyła jako kościół pomocniczy niedalekiej parafii pw. św. Trójcy. Jak wyjaśnia ks. dr Andrzej Ziombra, proboszcz parafii św. Jacka, władze komunistyczne długo nie chciały zgodzić się na ustanowienie nowej parafii w mieście.

- Mimo to w 1968 r. ówczesne władze kościelne wskazały nieformalnego proboszcza, którym został ks. Tadeusz Kisiński, oficjalnie - wikary w parafii pw. Św. Trójcy. To właśnie to wydarzenie będziemy świętowali 2 lipca i 19 sierpnia, jako datę powstania naszej parafii - tłumaczy. Oficjalnie parafię  erygowano dopiero w 1972 r.

W grudniu 2013 r. w kościele pw. św. Jacka na Zakaczawiu miało miejsce wydarzenie noszące znamiona cudu eucharystycznego, uroczyście ogłoszone przez ordynariusza legnickiego trzy lata później. Od 2 lipca 2016 r. Cząstkę Ciała Pańskiego oddano do publicznego kultu. Właśnie na 2 lipca tego roku zaplanowano pierwszą część uroczystości jubileuszowych parafii. Weźmie w nich udział bp Marek Mendyk, biskup pomocniczy diecezji legnickiej.

Drugą część uroczystości jubileuszowych zaplanowano na 19 sierpnia. Tego dnia uroczystościom przewodniczył będzie bp Zbigniew Kiernikowski, ordynariusz diecezji legnickiej.