Święte nuty, anielskie nuty

Roman Tomczak Roman Tomczak

publikacja 09.06.2018 20:20

Po raz 7. na stoku łąki przy plebanii w Sobocie spotkali się wykonawcy piosenek o aniołach i świętych. Festiwal "Któż jak Bóg" to jedna z najbarwniejszych takich imprez w diecezji.

Święte nuty, anielskie nuty W sobotnich festiwalach biorą udział zespoły, schole i soliści. Wszyscy traktują ten występ bardzo serio, długo się do niego przygotowując Roman Tomczak /Foto Gość

Tegoroczna edycja festiwalu zgromadziła 9 wykonawców, w tym 6 solistów i 3 zespoły. Młodzi artyści przyjechali do Soboty m.in. z Jeleniej Góry, Pławnej, Lubomierza i Maniowa Wielkiego, ale także z Leszna w woj. wielkopolskim.

Byli to zarówno wykonawcy z pokaźnym już dorobkiem artystycznym, jak i tacy, którzy dopiero tu nabierali artystycznych szlifów. Jedni i drudzy przygotowywali się do występów w Sobocie z ogromną pieczołowitością.

Było to konieczne m.in. z powodu bardzo wymagającego repertuaru, jaki sobie założyli. Ze sceny popłynęły na przykład takie utwory, jak: "Aniele mych pradziadów" Włodzimierza Korcza, "Matko o twarzy czarnej" Tomasza Kamińskiego czy "Ave Maria" śpiewane a cappella.

Ks. Zbigniew Pajor, michalita, współtwórca Festiwalu Piosenki Religijnej "Któż jak Bóg" w Sobocie, a kiedyś proboszcz tutejszej parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, uważa, że poziom tegorocznej rywalizacji był bardzo wyskoki i wyrównany.

- Kto wie, może niejedna przyszła gwiazda sceny właśnie tutaj rozpoczyna swoją karierę - mówił z uśmiechem. Jednak nie o miejsce ani wielki sceniczny sukces chodzi w tym festiwalu.

- Spotykamy się tu, aby wielbić Boga, śpiewać o świętych i aniołach oraz mile spędzić sobotę w Sobocie - mówią uczestnicy festiwalu. Bo taką właśnie dewizę ma ten festiwal - piosenki o aniołach i świętych.

Ciekawostką tegorocznej imprezy jest fakt, że będzie ona miała swoją drugą część. Za tydzień bowiem ten sam festiwal odbędzie się na terenie diecezji... przemyskiej. Tam, w parafii pw. Mikołaja Biskupa przy sanktuarium Niepokalanej Matki Dobrej Nadziei w Tuligłowach, pracuje obecnie ks. Zbigniew Pajor. Jak poinformował, do premierowej edycji festiwalu w Tuligłowach zgłosiło się już 14 wykonawców.

Patronat honorowy nad festiwalem w Sobocie objęli bp Marek Mendyk, biskup pomocniczy diecezji legnickiej, s. Natanaela Bednarczyk, przełożona generalna sióstr michalitek, oraz ks. Dariusz Wilk, przełożony generalny księży michalitów.