Dekady integralnego wychowania

Jędrzej Rams Jędrzej Rams

publikacja 07.06.2018 20:48

Rozpoczęło się świętowanie jubileuszu 60-lecia najstarszej katolickiej szkoły w diecezji legnickiej.

Dekady integralnego wychowania Błogosławieni ojcowie widnieją nawet na sztandarze szkoły Jędrzej Rams /Foto Gość

W czwartek 7 czerwca 2018 roku rozpoczęło się wielkie świętowanie jubileuszu 60-lecia oficjalnego istnienia szkoły dzisiaj zwanej Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. św. Franciszka z Asyżu.

Na początek podziękowano Bogu za wszelkie łaski, jakie zesłał na całą wspólnotę tworzącą przez wszystkie lata tę instytucję. O godzinie 11 w kościele pw. św. Jana Chrzciciela rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył ks. dr Jarosław Kowalczyk, dyrektor Wydziału Katechetycznego Legnickiej Kurii Biskupiej.

Podczas liturgii obecne były sztandary chyba wszystkich legnickich szkół ponadgimnazjalnych, niektórych gimnazjalnych, a także Publicznego Katolickiego Gimnazjum u św. Pankracego w Jeleniej Górze.

Dzień rozpoczęcia świętowania nie był przypadkowy. Tego dnia Kościół wspomina bowiem bł. o. Michał Tomaszka OFMConv. oraz bł. o. Zbigniewa Strzałkowskiego OFMConv. Obaj byli związani z Liceum, a raczej ówczesnym Niższym Seminarium Duchownym. Mówił o tym w homilii ks. dr Jarosław Kowalczyk.

- Czym ta szkoła różni się od innych? Jej cechą charakterystyczną jest odwołanie się do Jezusa Chrystusa. Chrystus jest fundamentem programu wychowawczego i tego wszystkiego, co tutaj się dokonuje. Po drugie szkołę charakteryzuje integralne, czyli całościowe wychowanie człowieka. Tutaj się wie, że człowiek to nie tylko ciało, ale i dusza. Zapewne dlatego w takich szkołach wiele miejsca poświęca się modlitwie, rekolekcjom. Myślę, że w tym miejscu warto przywołać przykład dzisiejszych patronów, czyli błogosławionych ojców Zbigniewa i Michała. Ojciec Michał, uczeń tutejszego Niższego Seminarium Duchownego, to owoc tego wspaniałego integralnego wychowania, w tej konkretnej katolickiej szkole w Legnicy, który prowadzony duchem misyjnym poniósł śmierć męczeńską w Peru w Pariacoto. Z kolei o. Zbigniew też był związany z tą szkołą, jako że przez dwa lata pełnił tutaj funkcję wicerektora. Oni obaj, młodzi ludzie, mieli świadomość, że kiedy jedzie się na misje, trzeba być przygotowanym na wszystko - mówił kapłan.

Po modlitwie zebrani obejrzeli okolicznościowy program poświęcony pamięci obu ojców męczenników.

Dyrekcja szkoły zaplanowała jeszcze dwa dni jubileuszowego świętowania. W piątek będą się modlić za zmarłych ojców, nauczycieli, uczniów. W sobotę o godzinie 11 rozpocznie się Eucharystia a po niej odbędą się spotkania w ramach zjazdu absolwentów.