To, co najlepsze

Roman Tomczak Roman Tomczak

publikacja 26.05.2018 21:29

Odra wyznacza północną granicę naszej diecezji. Kto żyje nad jej brzegiem, wie, że rzeka ta nie dzieli, ale łączy ludzi. Było to widać tej soboty.

To, co najlepsze Kilkudziesięciu wystawców oferowało najlepsze produkty powstałe w krainie położonej po obu stronach Odry Roman Tomczak /Foto Gość

Takiej inicjatywy brakowało od dawna w piękniejącej w oczach i tętniącej społecznym zaangażowaniem Chobieni. To, co najlepsze (w sensie folkloru, kultury, kulinariów i historii obszaru leżącego nad brzegiem największej dolnośląskiej rzeki), znalazło swoje miejsce na rynku tej niewielkiej miejscowości w gminie Rudna. Odbywający się tam po raz pierwszy Festiwal Rękodzieła Krainy Łęgów Odrzańskich to święto wszystkiego, co zamyka się w słowie "regionalizm".

Od wczesnego popołudnia rynek zapełnił się kramami oferującymi bogaty wachlarz produktów powstałych na terenach położonych wzdłuż Odry - od obrazów olejnych, przez weki, ozdoby, bibeloty, wypieki, produkty kuchni regionalnych, a nawet przybory dla wędkarzy - wszystko wytworzone ręcznie przez rzemieślników i gospodynie domowe mieszkające w przybrzeżnych miejscowościach.

Szczególną atrakcją były rejsy niewielkim statkiem wycieczkowym po Odrze, wyjątkowo pięknej o tej porze roku. Chobienia przez wiele wieków słynęła ze swojego przywiązania do wody. Nad jej brzegiem miejscowość rozwijała się, kwitła i popadała w ruinę. Od kilkunastu lat o szlachetnej historii dawnego Koben (niemiecka nazwa Chobieni) przypominają na wyścigi Chobieński Ośrodek Kultury, stowarzyszenia regionalne i zwykli mieszkańcy.

Jednym z najprężniejszych kół zamachowych przywracających Chobieni dawny splendor jest Stowarzyszenie "Kraina Łęgów Odrzańskich". Zrzeszająca miejscowości położone po obu stronach Odry - od Brzegu do Głogowa - dba o przywrócenie temu regionowi Polski należnego mu miejsca w świadomości ludzi. Dzięki współpracy tych wszystkich podmiotów sobotnie popołudnie i wieczór obfitowały w niezliczone atrakcje. Oprócz prezentacji rękodzieła i produktów lokalnych, odbyły się tam m.in. warsztaty twórcze dla dzieci i dorosłych, turniej gmin należących do Krainy Łęgów Odrzańskich i rodzinny spływ kajakowy wodami Odry. Nad wszystkim górował obóz średniowiecznych mieszkańców Chobieni, odgrywanych przez młodych rekonstruktorów historycznych.

Zdumiewająca w tym przedsięwzięciu jest niezwykła łatwość, z jaką różne środowiska łączą w Chobieni swoje siły dla stworzenia ciekawej inicjatywy przywracającej temu miejscu jego historyczną wielkość i zainteresowanie nią jej współczesnych mieszkańców.