Biało-czerwona pamięć

Roman Tomczak Roman Tomczak

publikacja 21.04.2018 22:35

Kilka tysięcy biegaczy wzięło udział w V Biegu Papieskim ulicami Lubina. Motywem przewodnim sportowej rywalizacji było uczczenie kanonizacji Jana Pawła II.

Biało-czerwona pamięć W biegu wzięły udział całe rodziny. Nie brakowało młodzieży. Trudno o piękniejszy hołd złożony papieżowi Polakowi. Roman Tomczak /Foto Gość

Zawodnicy ustawili się na starcie tak, że swoimi białymi i czerwonymi koszulkami tworzyli flagę narodową. Widać to było doskonale dzięki obrazowi z dronów, pokazywanemu na wielkim telebimie.

Obok barw państwowych pojawiły się biało-żółte barwy papieskie, tak bliskie sercom Polaków dzięki pontyfikatowi Jana Pawła II. Aby uczcić pamięć tego wielkiego Polaka, na starcie V Biegu Papieskiego w Lubinie stanęło kilka tysięcy biegaczy z całego kraju.

Zawodnicy wystartowali dokładnie o 18.18. Mieli do pokonania 5 km. Na metę pierwszy wśród mężczyzn przybiegł Kamil Makoś z Bolesławca. Wśród kobiet najszybsza była Patrycja Drozd z Zebrzydowej.

Ale nie miejsce na mecie liczyło się tego dnia najbardziej. Większość osób przyjechała do Lubina nie po medal czy rekord życiowy, tylko aby dotrzymać słowa danego 2005 r.

- Wtedy przyrzekaliśmy sobie, że nie zapomnimy o Janie Pawle II nigdy. Ludzie byli jakby lepsi, godziły się ze sobą wrogie kluby. Ja jeszcze wtedy nie biegałem, ale takie przyrzeczenie zrobiłem. Teraz, kiedy trenuję, jeżdżę na wszystkie biegi papieskie - mówi Paweł Marczuk ze Zgorzelca.

W Lubinie impreza ta nabiera rangi z roku na rok. Nie bez znaczenia jest tu wsparcie prezydenta i samorządu, które nie wahają się dokładać starań, aby była atrakcyjną dla coraz szerszego kręgu biegaczy. 

- Bardzo się cieszymy, że można i pobiegać samemu i nauczyć dzieci, że sport, wiara i patriotyzm mogą się łączyć - mówili po biegu Natalia i Paweł Stadnikiewiczowie z Legnicy. - Dla nas takie biegi to część wychowania i powinny odbywać się częściej - dodaje Paweł Stadnikiewicz.

Po biegu każdy z zawodników otrzymał pamiątkowy medal z wizerunkiem Jana Pawła II i symboliką nawiązującą do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.