Igrzyska zimowe

Roman Tomczak Roman Tomczak

publikacja 26.02.2018 07:19

25 lutego 1243 r. w Lwówku Śląskim odbył się pierwszy na ziemiach polskich turniej rycerski. Zorganizował go Bolesław II Rogatka, syn Henryka Pobożnego.

Igrzyska zimowe Książę Bolesław Rogatka na obrazie Jana Matejki. To właśnie ten legnicki książę był inspiratorem rycerskich turniejów na Dolnym Śląsku. Archiwum Muzeum Regionalnego w Jaworze

Informacji na temat tego wydarzenia jest zadziwiająco mało. O konkretnej dacie turnieju wspomina „Księga Henrykowska”, ale tylko jednym zdaniem. I to właściwie wszystko, co na pewno wiemy. Historycy epoki nie są na ogół zgodni nawet co do tego, w którym miejscu Lwówka odbył się turniej i jaką miał formę. 

- W średniowieczu odbywało się kilka rodzajów tego typu rycerskich „ustawek”. Na zachodzie Europy popularne były turnieje, w których brało udział kilkudziesięciu wojowników na raz. Oczywiście były też takie, które miały charakter pojedynków oraz typowo zręcznościowe - mówi Ivo Łaborewicz, kierownik Archiwum państwowego w Jeleniej Górze. 

Prawdopodobnie jednak w Lwówku Śląskim nie o strącanie dyń chodziło, ale o głowy rycerzy zamknięte w szyszakach. Skąd to wiemy? 

- Turniej w Lwówku zorganizował książę Rogatka, który słynął wśród współczesnych z hulaszczego trybu życia, wątpliwej moralności, ciągłych długów i zamiłowania do kobiet i męskiego stylu życia w jego średniowiecznym wydaniu - mówi Karolina Zapasiewicz, historyk średniowiecza ze Świdnicy. 

- W tym kontekście trzeba przyjąć, że turniej był seria pojedynków, stoczonych przed publicznością pod murami zamku - uważa. 

Dlaczego zimą? Niektórzy historycy są zdania, że z uwagi na okres „ferii” od wojennego rzemiosła - w średniowieczu nie wojowano na mrozie.

- Rzeczywiście większość organizowano zimą, jak Maćko z Bogdańca w „Krzyżakach” Sienkiewicza. Ale turnieje były popularne cały rok - mówi I. Łaborewicz. 

Obecnie w oficjalnym kalendarzu turniejów rycerskich w Polsce figurują jedynie dwa miasta - Gniew w woj. pomorskim i nasz Grodziec k. Złotoryi.