Dziś Środa Popielcowa. Rozpoczynamy Wielki Post

Roman Tomczak Roman Tomczak

publikacja 14.02.2018 08:58

We wszystkich parafiach kapłani posypują głowy wiernych popiołem. Przed nami wielkopostne nabożeństwa pasyjne.

Dziś Środa Popielcowa. Rozpoczynamy Wielki Post Posypanie głów popiołem przypomina wiernym o kruchości życia i nieuchronnej śmierci Roman Tomczak /Foto Gość

Choć dzień ten nie jest świętem nakazanym, warto dziś wziąć udział we Mszy św. Tego dnia kapłan posypuje głowy wiernych popiołem, wypowiadając słowa: "Pamiętaj, że prochem jesteś i w proch się obrócisz" lub "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię". Historia tego obrzędu sięga VIII wieku.

W legnickiej katedrze Msze św. połączone z obrzędem posypania głów popiołem na znak pokuty zaplanowano na 12.00 i 18.30.

Z okresem Wielkiego Postu związane są tradycyjne nabożeństwa pasyjne. W najbliższy piątek odbędzie się w katedrze Droga Krzyżowa. Dla dorosłych i młodzieży - o 11.30 lub 18.00, a dla dzieci - o 17.00. W najbliższą niedzielę natomiast Gorzkie Żale o 17.30.

Rekolekcje wielkopostne rozpoczną się w katedrze jak zwykle w V Niedzielę Wielkiego Postu, czyli 18 marca. Poprowadzi je ks. Wojciech Kapusta ze Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła. Będzie to pierwszy etap przygotowania do peregrynacji figury św. Michała z Gargano.