Na spotkanie ze św. Walentym

Roman Tomczak Roman Tomczak

publikacja 10.02.2018 21:02

W krzeszowskim sanktuarium jest wiele relikwii świętych Kościoła katolickiego. Wśród nich jest patron zakochanych.

Na spotkanie ze św. Walentym Relikwie św. Walentego to niejedyne doczesne szczątki świętych, przechowywane w krzeszowskim sanktuarium. Ich pozyskiwaniem przez wieki zajmowali się miejscowi cystersi. Roman Tomczak /Foto Gość

Kult św. Walentego nie jest charakterystyczny dla cystersów, choć oczywiście pod jego wezwaniem wznosili również świątynie, czego przykładem jest Lubiąż. W przypadku Krzeszowa nie ma żadnych wzmianek o jego historycznym kulcie w opactwie. Pozyskanie przez opata Petrusa II Keylicha jego relikwii nie było więc działaniem planowym.

Razem ze św. Walentym przywieziono tu również relikwie św. Fortunata. Dokument potwierdzający ich autentyczność datowany jest na 4 lipca 1685 r. Odręczny dopisek na jego odwrocie poświadcza jego przywiezienie na Śląsk, a 8 listopada 1790 r. autentyczność relikwii potwierdził ówczesny sufragan wrocławski Anton Ferdinand von Rothkirch und Panten.

Ze względu również na lakowe pieczęcie opata Petrusa, możemy stwierdzić, że to właśnie w 1790 r. relikwie św. Walentego zostały umieszczone w kaplicy św. Jadwigi w krzeszowskim Mauzoleum Piastów. Relikwie św. Walentego można nawiedzić do 14 stycznia, kiedy w Kościele wspominamy tego męczennika.