Gdzie jest sianko?

Irena Żyła

publikacja 19.12.2017 11:05

W ostatniej chwili przed wigilią nie wszystko jest jak należy, bo ktoś zapomniał kupić sianka pod obrus, choinka nieubrana a dzieci się sprzeczają. Jak skończy się ta cała sytuacja? To kanwa spektaklu Teatru "Na Końcu Świata z Nieszczyc".

Gdzie jest sianko? Co roku gościem teatru jest bp Marek Mendyk, biskup pomocniczy diecezji legnickiej. Archiwum CHOK

W przedstawieniu bożonarodzeniowym mogliśmy zobaczyć w sumie trzy sceny dotyczące zbliżających się świąt. Pierwsza scena ”Boże Narodzenie w innych krajach Europy” mówiła o obrzędach i  tradycjach świątecznych w Anglii, Francji, Niemczech, na Ukrainie i w Czechach. Sprawozdawcy telewizyjni przedstawili powyższą tematykę prezentując również najbardziej znane i lubiane kolędy w tych krajach.

Druga scena zatytułowana była „Decyzja”. Akcja tej sceny toczyła się tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Małżeństwo, które nastawione jest na robienie kariery, a szczególnie mąż, staje przed ogromnym dylematem. Wtedy, kiedy mają tak wspaniałe widoki na poprawę sytuacji materialnej - awans, wojaże zagraniczne - jak grom z jasnego nieba pojawia się ciąża żony, która przekreśla całe plany. Dla żony jednak to nie jest problem, dla niej dziecko jest priorytetem, ona nie musi wybierać. Potrafi również przekonać męża, że przyszły potomek jest szczęściem dla nich największym.

W scenie trzeciej zatytułowanej „Gdzie jest sianko?” spotykamy się z rodziną przygotowującą się do wigilii Bożego Narodzenia. W ostatniej chwili okazuje się, że nie wszystko jest jak należy, bo brakuje sianka, bo ktoś zapomniał kupić, nieubrana jest choinka, sa za to sprzeczki dzieci, a to wszystko wśród czekania na pierwszą gwiazdkę.

Podczas premiery Teatru "Na końcu Świata z Nieszczyc" swoją obecnością zaszczycili nas m. in. bp Marek Mendyk, biskup pomocniczy diecezji legnickiej, ks. kanonik Leszek Kowalski, wójt  Gminy Rudna Władysław Bigus, starosta Powiatu Lubińskiego Adam Myrda, przewodnicząca Rady Powiatu Jadwiga Musiał, radny powiatowy Bernard Langner, dyrektor Chobieńskiego Ośrodka Kultury Katarzyna Przeworska, komendant Komisariatu w Rudnej Andrzej Dembski, kierownik Referatu Oświaty Kultury i Sportu w UG Rudna Kamila Mazurek oraz radni Gminy Rudna: Joanna Bagińska i Robert Roskosz.

Na zakończenie wójt Gminy Rudna Władysław Bigus złożył wszystkim przybyłym życzenia świąteczne i noworoczne, a wszystkich artystów „Teatru Na Końcu Świata” z Nieszczyc obdarował świątecznymi upominkami. Do życzeń dołączył się również starosta Adam Myrda oraz bp Marek Mendyk, życząc wszystkim w tym niezwykłym czasie pogody ducha oraz wiele radości - tyle ile możemy przyjąć i przekazać innym.

Na zakończenie wszyscy przybyli na premierę zostali poczęstowani pierogami, uszkami, rybą po grecku oraz barszczykiem, które zostały przygotowane przez mieszkanki z Naroczyc i Nieszczyc pod przewodnictwem Doroty Kret. W przedstawieniu udział wzięli: Olga Bobek, Elżbieta Banaszkiewicz, Dorota Bachurska, Dorota Irzyk, Helena Kobylańska, Sara Pinkowska, Weronika Wojtun, Elżbieta Oleksiak, Łucja Peregrym, Tomasz Dorabiała, Kuba Dorabiała, Władysław Kiciński, Robert Roskosz, Asia Chałoń, Wiktoria Paszkiewicz, Natalia Kawiorska, Robert Kawiorski, Michał Kret, Kuba Sikorski. Dekoracje wykonała Dorota Bachurska. Scenariusz i reżyseria Łucja Peregrym. Oprawa muzyczna Ewa Gudowska ze scholą z Grębocic. Nagłośnienie: Bartosz Borkowski.