Zasłużony kapłan

Artur D. Grabowski

publikacja 12.12.2017 13:00

Ks. Czesław Misiewicz - proboszcz parafii pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Kościelniku, duszpasterz myśliwych i pszczelarzy - został uhonorowany złotą odznaką "Za opiekę nad zabytkami", przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego.

Zasłużony kapłan Ks. Czesław Misiewicz, diecezjalny duszpasterz pszczelarzy i myśliwych, od lat angażuje się w ochronę dziedzictwa narodowego Artur D. Grabowski

Odznaczenie w imieniu ministra wręczył Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego, a słowa uznania dla duszpasterskiej i konserwatorskiej pracy ks. Misiewicza skierowali konserwatorzy zabytków z Jeleniej Góry - Wojciech Kapałczyński i Krzysztof Kurek.

- Kościół to nie tylko mury, obrazy, zabytkowe ołtarze i figury - powiedział podczas Mszy św. poprzedzającej uroczystość ks. Czesław Misiewicz. - To przede wszystkim ludzie, którzy w imię Jezusa gromadzą się na Eucharystii. O nich, o ich zbawienie trzeba nam się starać najbardziej. Jednak ważne są też i te miejsca, w których kult Boży jest sprawowany, aby święta liturgia była sprawowana godnie i pięknie - zaznaczył.

Ksiądz Czesław Misiewicz mówił także o swojej wdzięczności dla parafian, bez których wsparcia wiele inicjatyw duszpasterskich i gospodarczych nie udałoby się dokonać. Za aktywne duszpasterstwo dziękował także wójt gminy Lubań Zbigniew Hercuń. Swoją wdzięczność wobec samorządu województwa wyrazili także parafianie - radny Rady Miejskiej w Olszynie Roman Grubizna i sołtys Barbara Kosakowska z Grodnicy.

Ksiądz Misiewicz, diecezjalny duszpasterz pszczelarzy i myśliwych, od lat angażuje się w ochronę dziedzictwa narodowego. Odrestaurowane nastawy ołtarzowe, pochodzące z nieistniejącego już dziś kościoła ewangelickiego w Jałowcu, a w ostatnim czasie także prace konserwatorskie przy średniowiecznym kościele pw. Najświętszej Maryi Panny w Kościelniku Średnim, pochodzący z I poł. XIII w., to tylko niektóre przykłady jego kapłańskiej troski.

To właśnie przejęcie przez parafię tej późnoromańskiej świątyni, jednej z najstarszych w powiecie lubańskim jest obecnie największym wyzwaniem materialnym i duszpasterskim ks. Czesława Misiewicza. Jednak jak sam mówi - troska o kościół materialny to tak naprawdę tylko jednak strona medalu. Najważniejsze, aby te dzieła związane z odbudową i restauracją zabytkowych.